Quantcast
< sekcia Zahraničie

USA posielajú na Ukrajinu náklad vojenského a zdravotníckeho vybavenia

Na snímke z 10. mája 2022, ktorú poskytol pluk Azov Národnej gardy Ukrajiny, príslušník ukrajinskej jednotky špeciálneho určenia Azov, zranený počas bojov protu ruským jednotkám, pózuje fotografovi v oceliarni Azovstaľ v Mariupole. Foto: TASR/AP

Ukrajina zúfalo potrebuje zdravotnícke pomôcky a tiež ich musí dopravovať na tie miesta, kde ich treba, dodala Petsonková.

Antverpy 20. mája (TASR) - Spojené štáty posielajú na Ukrajinu obrovskú loď s nákladom vojenského vybavenia a zdravotníckych vozidiel a potrieb. Plavidlo sa pripravuje na plavbu z belgického prístavu Antverpy do severného Nemecka, odkiaľ náklad prevezú po súši na Ukrajinu. TASR správu prevzala v piatok z agentúry Reuters.

Vysokopostavená predstaviteľka administratívy prezidenta USA Joea Bidena uviedla, že Spojené štáty chcú týmto spôsobom poskytnúť Ukrajine nevyhnutné vybavenie, ktoré potrebuje, aby sa mohla ubrániť ruskej vojenskej agresii.

Podľa tajomníčky ministerstva dopravy USA Carol Petsonkovej nákladné plavidlo Arc Integrity, určené na prepravu áut, bude naložené rôznym vojenským vybavením a tiež provizórnymi mostami, zdravotníckymi potrebami a vozidlami na poskytovanie pomoci zraneným.

"Ukrajina zúfalo potrebuje zdravotnícke pomôcky a tiež ich musí dopravovať na tie miesta, kde ich treba. A s tým im pomôžu tieto vozidlá," dodala Petsonková. Náklad bude vyložený v severonemeckom prístave Bremerhaven a odtiaľ dopravený po súši na Ukrajinu.

Okrem zásob pre Ukrajinu loď prepraví do Nemecka aj osobné vozidlá pre amerických vojakov slúžiacich v Európe.

Prezident USA Joe Biden v piatok oznámil aj svoj zámer poskytnúť Ukrajine nový balík vojenskej pomoci. Zahŕňať bude 18 kusov húfnic kalibru 155 mm, 18 taktických vozidiel na ťahanie týchto húfnic, tri protiletecké radary AN/TPQ-36, poľné vybavenie a náhradné diely.

Toto oznámenie prišlo po tom, ako Senát amerického Kongresu vo štvrtok schválil balík pomoci Ukrajine v hodnote 40 miliárd dolárov.