Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. február 2024Meniny má Roman a Romana
< sekcia Zahraničie

USA pošlú Ukrajine muníciu s ochudobneným uránom

Vojak 3. samostatnej ukrajinskej útočnej brigády, archívne foto Foto: TASR/AP

Urán je približne 1,7-násobne hustejší než olovo, vďaka čomu munícia s jeho obsahom dokáže preraziť aj pancier.

Washington 6. septembra (TASR) - Spojené štáty poskytnú Ukrajine tankovú muníciu obsahujúcu ochudobnený urán. Pôjde o súčasť balíka vojenskej pomoci v hodnote 175 miliónov dolárov, oznámil v stredu Pentagón. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AFP.

Munícia kalibru 120 milimetrov je určená pre americké tanky typu M1 Abrams, ktoré Washington prisľúbil Kyjevu.

Ako ďalej uvádza Pentagón v oficiálnom oznámení, ide o 46. balík americkej vojenskej pomoci Ukrajine od augusta 2021. Obsahuje okrem iného aj vybavenie pre systémy protivzdušnej obrany, muníciu do salvových raketometov HIMARS, delostreleckú muníciu, protitankové strely, viac než tri milióny nábojov do ručných zbraní, navigačné systémy a rôzne náhradné dielce.

Urán je približne 1,7-násobne hustejší než olovo, vďaka čomu munícia s jeho obsahom dokáže preraziť aj pancier. Používanie munície s ochudobneným uránom však sprevádzajú kontroverzie, keďže sa mu pripisujú zdravotné problémy, ako napríklad zvýšený výskyt rakoviny či rôzne deformácie u novorodencov. AFP však dodáva, že príčinná súvislosť medzi týmito ochoreniami a používaním ochudobneného uránu nie je dostatočne preukázaná.