Quantcast
< sekcia Zahraničie

USA prisľúbili tichomorským ostrovom posilnenie vzájomných vzťahov

Na archívnej snímke zo 4. marca 2022 americká viceprezidentka Kamala Harrisová. Foto: TASR/AP

Americká viceprezidentka navrhla tiež otvorenie nových amerických veľvyslanectiev na Tonge i na Kiribati, v štáte, ktorý sa rozhodol na tomto fóre nezúčastniť.

Suva 13. júla (TASR) - Americká viceprezidentka Kamala Harrisová uistila v stredu lídrov ostrovov v Tichomorí, že Spojené štáty sa budú viac zaujímať o tento región. Zároveň priznala, že jej krajina tejto zemepisnej oblasti možno v posledných rokoch nevenovala toľko diplomatickej pozornosti, ako by si zaslúžila. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AP a Reuters.

Harrisová predniesla príhovor na Fóre tichomorských ostrov, ktoré sa v týchto dňoch koná v meste Suva, metropole ostrovného štátu Fidži. Harrisová v príhovore okrem iného uviedla, že USA strojnásobia na najbližších desať rokov svoju finančnú pomoc určenú na boj proti nezákonnému rybolovu, na zlepšenie námornej bezpečnosti a na zvládnutie klimatických zmien v pacifickom regióne, a to konkrétne na 60 miliónov dolárov ročne.

Americká viceprezidentka navrhla tiež otvorenie nových amerických veľvyslanectiev na Tonge i na Kiribati, v štáte, ktorý sa rozhodol na tomto fóre nezúčastniť.

"Spojené štáty sú hrdou tichomorskou krajinou a majú trvalý záväzok voči tichomorským ostrovom, preto sa (americký) prezident Joe Biden i ja snažíme posilniť naše partnerstvo," uviedla Harrisová.

Tichomorskí lídri sa streli na štvordennom fóre, na ktorom sa venujú klimatickým zmenám i dôležitým bezpečnostným záležitostiam v súčasnom období, keď narastá napätie medzi Čínou a Spojenými štátmi. Oficiálni predstavitelia tiež plánujú diskutovať o prekvapivom stiahnutí štátu Kiribati z tejto akcie, ktoré podľa AFP narušilo v regióne harmóniu.

Spojené štáty, Austrália a Nový Zéland, ktoré sú v rámci prebiehajúceho fóra najbohatšími krajinami, majú obavy aj z dôvodu bezpečnostnej dohody, ktorú tento rok podpísali Šalamúnove ostrovy s Čínou. Proti narastajúcemu vplyvu Číny v regióne vystúpili i iné tichomorské krajiny, ktoré sa snažia ambície Pekingu vyvážiť. Na fóre sa tak bude diskutovať i o snahe Číny podpísať obchodnú a bezpečnostnú dohodu s desiatimi krajinami tohto regiónu, ktoré majú na Peking väzby.