Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 21. február 2024Meniny má Eleonóra
< sekcia Zahraničie

USA prispeli do klimatického fondu a žiadajú obmedzenie emisií metánu

Plenárne zasadnutie Klimatickej konferencie OSN COP 28 v Dubaji 2. decembra 2023. Foto: TASR/AP

Spojené štáty chcú v boji s otepľovaním Zeme presadiť aj zníženie emisií metánu, ktorý je škodlivý pre klímu.

Dubaj 2. decembra (TASR) - Spojené štáty prispejú sumou tri miliardy amerických dolárov do celosvetového klimatického fondu, oznámila v sobotu viceprezidentka krajiny Kamala Harrisová na klimatickej konferencii OSN v Dubaji. USA chcú tiež presadiť zníženie emisií metánu s cieľom zabrániť nárastu globálneho otepľovania. TASR správu prevzala z agentúr AFP a DPA.

"Prostredníctvom činov dnes názorne ukazujeme, ako svet môže a musí riešiť túto (klimatickú) krízu," povedala Harrisová, ktorá v Dubaji zastupuje amerického prezidenta Joea Bidena.

Tento príspevok musí ešte schváliť americký Kongres, dodáva AFP. Peniaze následne budú vložené do zeleného klimatického fondu (Green Climate Fund - GCF) pre rozvojové krajiny, ktorý bol založený v roku 2010. USA doňho naposledy prispeli v roku 2014, keď vtedajší prezident Barack Obama prisľúbil tri miliardy dolárov, pripomína AFP.

Spojené štáty chcú v boji s otepľovaním Zeme presadiť aj zníženie emisií metánu, ktorý je škodlivý pre klímu.

Poradca amerického prezidenta pre oblasť klímy Ali Zaidi a americká Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) na pôde COP28 oznámili nové štandardy. Tie budú od výrobcov ropy a plynu vyžadovať, aby zabránili únikom metánu. Takisto požadujú aj lepšiu kontrolu vrtov s cieľom zabrániť mimovoľným únikom tohto plynu.