Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 11. december 2023Meniny má Hilda
< sekcia Zahraničie

USA rozšírili čiernu listinu za dodávky súčiastok pre drony do Ruska

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Americké ministerstvo obchodu, ktoré dohliada na vývoznú politiku, rozšírilo obchodnú čiernu listinu celkovo o 28 spoločností vrátane niektorých z Fínska a Nemecka.

Washington 25. septembra (TASR) - Spojené štáty zaviedli nové obchodné obmedzenia na 11 čínskych a päť ruských firiem, ktoré obviňujú z dodávania komponentov pre drony ruskej armády. TASR prevzala pondelkovú správu z portálu britskej televízie Sky News.

Americké ministerstvo obchodu, ktoré dohliada na vývoznú politiku, rozšírilo obchodnú čiernu listinu celkovo o 28 spoločností vrátane niektorých z Fínska a Nemecka. Tento krok americkým dodávateľom obmedzuje poskytovať im technológie.

Deväť z týchto spoločností, vrátane čínskej Asia Pacific Links Limited a ruskej SMT-iLogic, sa údajne podieľalo na schéme dodávania komponentov pre drony ruskej firme Special Technology Center, už predtým zaradenej na čiernu listinu. Táto firma poskytuje zbrane ruskej vojenskej rozviedke GRU.

"Bez váhania podnikneme rýchle a účelné kroky proti tým, čo budú pokračovať v dodávkach a podpore Putinovej ilegálnej a nemorálnej vojny na Ukrajine,"
povedal Alan Estevez, šéf kontroly vývozu na americkom ministerstve obchodu.