Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Zahraničie

USA diskriminovali ruských novinárov, obviňuje Lukaševič

Americký prezident Barack Obama (vpravo) si podáva ruku s ukrajinským premiérom Arsenijom Jaceňukom počas ich stretnutia v Oválnej pracovni Bieleho domu vo Washingtone 12. marca 2014. Foto: TASR/AP

Oficiálny predstaviteľ ruského rezortu diplomacie uviedol, že Washington nie je schopný riadiť sa princípom slobody slova, radšej dáva prednosť prevereným médiám, ktoré šíria "žiaduce informácie".

Moskva 14. marca (TASR) - Rusko dnes obvinilo Spojené štáty z neprijateľnej diskriminácie ruských novinárov, ktorým vo Washingtone zabránili v účasti na tlačovej konferencii prezidenta USA Baracka Obamu s ukrajinským premiérom Arsenijom Jaceňukom.

Oficiálny predstaviteľ ruského rezortu diplomacie Alexander Lukaševič dnes v Moskve uviedol, že Washington nie je schopný riadiť sa princípom slobody slova, radšej dáva prednosť prevereným médiám, ktoré šíria "žiaduce informácie".

Lukaševič ďalej skonštatoval, že "vo Washingtone, kde tak radi debatujú o slobode slova a právach novinárov, nie sú schopní tieto princípy aplikovať" a radšej chcú pracovať s preverenými médiami, ktoré šíria len žiaduce informácie.

"Ťažké otázky, ktoré nie sú zaraditeľné do vopred pripraveného scenára, napríklad o zločinoch neonacistov z Pravého sektora, čo stojí za vládou Arsenija Jaceňuka, v Bielom dome zjavne nechcú počuť," vyhlásil Lukaševič.

Vzťahy medzi Ruskom a západným svetom sa znova skomplikovali kvôli udalostiam na Ukrajine, kde 22. februára došlo k zmene mocenských pomerov, ktoré podľa Ruska vykazovali znaky štátneho prevratu. Ukrajinský parlament zbavil Viktora Janukovyča funkcie prezidenta, výkonom prezidentských právomocí poveril predsedu parlamentu Oleksandra Turčynova a vypísal predčasné voľby hlavy štátu na 25. mája. Janukovyč sa však naďalej považuje za prezidenta. Vyhlásil, že krajinu bol nútený opustiť kvôli ohrozeniu svojho života.

Viacero oblastí na východe a juhu Ukrajiny, vrátane autonómneho Krymu, neuznáva legitimitu novej vlády v Kyjeve a deklarovalo, že zvažuje vypísanie referenda o svojom štatúte - rovnakého, aké sa túto nedeľu uskutoční v Autonómnej republike Krym. Kyjevská vláda i viaceré západné štáty plebiscit považujú za protiústavný, kým Rusko vyslovilo pripravenosť uznať jeho výsledky a prijať autonómnu republiku za ďalší subjekt Ruskej federácie.