Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. december 2023Meniny má Marína
< sekcia Zahraničie

USA schválili novú vojenskú pomoc Ukrajine

Vtáci lietajú okolo čierneho dymu, ktorý stúpa z ruín súkromnej farmy a horiacej sýpky po ruskom raketovom útoku v obci Kiseljovka neďaleko Chersonu na juhu Ukrajiny v piatok 10. novembra 2023. Foto: TASR/AP

Financie oznámené v pondelok, ako aj séria ďalších nedávnych menších balíkov, pochádzajú z peňazí, ktoré našli po účtovníckej chybe Pentagónu.

Washington 20. novembra (TASR) - Spojené štáty v pondelok schválili ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine za 100 miliónov dolárov, oznámil na návšteve v Kyjeve americký minister obrany Lloyd Austin. Vláda to urobila napriek patovej situácii v Kongrese v otázke schválenia širšieho financovania. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

"Dnes oznamujem uvoľnenie ďalších 100 miliónov dolárov na základe prezidentskej právomoci. Poskytneme tak ďalšiu delostreleckú muníciu, ďalšie strely pre protivzdušnú obranu, ako aj množstvo protitankových zbraní," povedal Austin novinárom.

"Takže ako iste viete, naša pomoc pokračuje," dodal Austin, ktorý ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému prisľúbil, že podpora USA je "na dlhé trate", teda bude dlhodobá.

Ministerstvo zahraničných vecí vo Washingtone informovalo, že súčasťou pomoci sú tri milióny kusov streliva do ručných zbraní a vybavenie pre salvové raketomety HIMARS, ktoré využívajú presne navádzané strely.

Minister zahraničných vecí Antony Blinken vysvetlil, že táto vojenská podpora "pomôže Ukrajine v naplnení okamžitých potrieb na bojisku, kde sa pokúša znovu získať svoje vlastné územie".

"Je životne dôležité, aby Kongres konal a podporil Ukrajinu schválením prezidentovej žiadosti o ďalšie (širšie) financovanie," uviedol Blinken vo vyhlásení k patovej situácii. "Pomoc Ukrajine pri jej obrane a zabezpečení budúcnosti ako suverénneho, demokratického, nezávislého a prosperujúceho štátu pomáha našim vlastným národnobezpečnostným záujmom," dodal.

Republikánska strana je rozdelená v otázke pomoci Ukrajine a prezident Joe Biden z Demokratickej strany sa snaží získať súhlas Kongresu pre balík vo výške 61 miliárd dolárov pre napadnutú krajinu a 14 miliárd dolárov pre Izrael, ktorý podniká odvetnú vojenskú operáciu proti militantnému palestínskemu hnutiu Hamas za jeho útok na izraelské územie zo 7. októbra.

Republikáni zatiaľ schválili len časť balíka určenú Izraelu.

Spojené štáty poskytli Ukrajine od februára 2022, keď ju napadlo Rusko, 40 miliárd dolárov pomoci na jej bezpečnosť.

Financie oznámené v pondelok, ako aj séria ďalších nedávnych menších balíkov, pochádzajú z peňazí, ktoré našli po účtovníckej chybe Pentagónu.