< sekcia Zahraničie

USA: Snemovňa reprezentantov chce obmedziť právomoc prezidenta

Demonštranti držia nápis Nie vojne pred Bielym domom vo Washingtone 21. júna 2019. Americký prezident Donald Trump vo štvrtok uviedol na Twitteri, že Teherán urobil "veľmi veľkú chybu", keď zostrelil americký dron. Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf vyhlásil, že prieskumný dron amerického námorníctva, ktorý Irán vo štvrtok nadránom zostrelil, narušil iránsky vzdušný priestor. Foto: TASR/AP

Právomoci exekutívy v prípade útoku zo strany Iránu by však podľa DPA daný návrh nemal nijako obmedziť.

Washington 12. júla (TASR) - Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu schválila opatrenie, cieľom ktorého je zabrániť prezidentovi, aby vojensky zaútočil na Irán bez súhlasu kongresmanov. V piatok o tom písala agentúra DPA.

Návrh prešiel pomerom hlasov 251 ku 170, pričom približne dve desiatky republikánskych poslancov sa v hlasovaní pripojili k demokratickej väčšine, ktorá opatrenie navrhla.

Právomoci exekutívy v prípade útoku zo strany Iránu by však podľa DPA daný návrh nemal nijako obmedziť.

"Američania sa zjednotili okolo idey, že sa musíme vyhnúť vojne s Iránom," uviedol v tejto súvislosti demokratický poslanec Ro Khanna, ktorý bol jedným z iniciátorov návrhu.

Zostáva nejasné, ako sa k opatreniu postaví Senát, v ktorom majú na rozdiel od Snemovne reprezentantov väčšinu republikáni.

Snemovňa reprezentantov prišla s daným návrhom v dobe prudko sa zhoršujúcich vzťahov medzi Washingtonom a Teheránom.