Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 17. december 2025
< sekcia Zahraničie

USA a Španielsko sa dohodli na vyčistení pôdy kontaminovanej plutóniom

Šéf americkej diplomacie John Kerry (vľavo)a španielsky kolega José Manuel García-Margallo pri podpise dohody v madridskom paláci Santa Cruz. Foto: TASR

Na spoločnej tlačovej konferencii v Madride to dnes oznámili ministri zahraničných vecí oboch krajín.


Madrid 19. októbra (TASR) - Spojené štáty a Španielsko budú spolupracovať na vyčistení pôdy kontaminovanej plutóniom pri havárii dvoch amerických lietadiel neďaleko juhošpanielskeho pobrežia pred takmer 50 rokmi. Na spoločnej tlačovej konferencii v Madride to dnes oznámili ministri zahraničných vecí oboch krajín.

Šéf americkej diplomacie John Kerry a jeho španielsky kolega José Manuel García-Margallo podpísali v tomto zmysle dohodu v madridskom paláci Santa Cruz, informovala tlačová agentúra DPA.

Pri zrážke dvoch amerických vojenských lietadiel neďaleko juhošpanielskej obce Palomares v provincii Almería dopadli tri termonukleárne bomby do voľnej krajiny a štvrtá do mora.

Bomby nevybuchli, pretože neboli odpálené. Dve z nich však pri dopade na zem praskli a uvoľnili do okolia rádioaktívne plutónium.