Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 7. apríl 2025Meniny má Zoltán
< sekcia Zahraničie

USA: Správa Kongresu podporuje teóriu úniku koronavírusu z laboratória

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Správa sa zaoberá reakciou na pandémiu na federálnej a lokálnej úrovni, ako aj jej pôvodom a očkovacou kampaňou.

Washington 3. decembra (TASR) — Snemovňa reprezentantov Kongresu USA v pondelok po dvoch rokoch uzavrela vyšetrovanie pandémie ochorenia COVID-19, ktorá si v Spojených štátoch vyžiadala 1,1 milióna a na celom svete okolo 20 miliónov obetí. Republikánmi kontrolovaný podvýbor pre koronavírusovú pandémiu sa v 520-stranovej správe priklonil k názoru, že vírus SARS CoV-2 spôsobujúci toto ochorenie pravdepodobne unikol z laboratória v Číne. Informovala o tom agentúra AFP.

Správa sa zaoberá reakciou na pandémiu na federálnej a lokálnej úrovni, ako aj jej pôvodom a očkovacou kampaňou. "Táto práca pomôže Spojeným štátom a svetu predpovedať ďalšiu pandémiu, pripraviť sa na ďalšiu pandémiu, chrániť sa pred ďalšou pandémiou a dúfajme, že zabránime ďalšej pandémii," uviedol v liste adresovanom Kongresu predseda podvýboru Brad Wenstrup.

Peking označil v utorok v reakcii správu za "nedôveryhodná" a obvinil Spojené štáty, že pandémiu využívajú na "politickú manipuláciu".

"Smerodajným vedeckým záverom spoločného expertného tímu Číny a WHO je, že únik z laboratória je veľmi nepravdepodobný. Pri absencii akýchkoľvek vecných dôkazov obsahuje takzvaná americká správa vymyslené závery, ohovára Čínu a predkladá falošné dôkazy," povedal na pravidelnej tlačovej konferencii hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Lin Ťien.

Federálne agentúry v USA, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a vedci z celého sveta dospeli k odlišným záverom o najpravdepodobnejšom pôvode vírus SARS CoV-2. Prevažuje názor, že vírus zmutoval vo voľne žijúcich zvieratách v Číne, no americké tajné služby v analýze zverejnenej minulý rok konštatovali, že mohol byť aj geneticky upravený a unikol z virologického laboratória v čínskom meste Wu-chan, kde sa koncom roka 2019 objavili prvé prípady nákazy u ľudí.

Podvýbor snemovne zakladá svoje zistenia na 30 prepisoch rozhovorov a preskúmaní viac ako milióna strán dokumentov. Jeho členovia v júni dva dni za zatvorenými dverami vypočúvali renomovaného 83-ročného lekára a imunológa Anthonyho Fauciho, ktorý bol od januára 2020 členom pracovnej skupiny Bieleho domu pre koronavírus a v rokoch 2021 - 2022 hlavným medicínskym poradcom amerického prezidenta Joe Bidena.

Republikáni obviňujú 83-ročného imunológa, že pomohol spustiť pandémiu tým, že schválil poskytnutie finančných prostriedkov čínskym vedcom vo Wu-chane, ktorí geneticky vytvorili koronavírus SARS CoV-2. Fauci na vypočutí uviedol, že je "molekulárne nemožné", aby sa vírusy netopierov študované v laboratóriu v čínskom Wu-chane transformovali na vírus, ktorý spôsobil pandémiu.

Fauci bol členom krízového tímu aj počas pôsobenia republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa v Bielom dome. Fauci opakovane vyvolal nevôľu Trumpa, ktorý dlho bagatelizoval nebezpečenstvo, ktoré predstavuje koronavírus. Útočili naňho pravicové kruhy a musel dostať policajnú ochranu.

Podvýbor tiež konštatuje, že lockdowny a ďalšie obmedzenia "narobili viac škody ako úžitku" a nosenie rúšok bolo voči šíreniu COVID-19 neúčinné. Naopak za "obrovský úspech" označuje Trumpom spustenú Operáciu Warp Speed, z verejných zdrojov financovaný projekt zameraný na uľahčenie a urýchlenie vývoja, výroby a distribúcie vakcín, liečiv a diagnostiky proti covidu.

Rezort práce predloží zákon o investovaní majetku z 2. piliera

Chceme umožniť, aby sa peniaze z druhého piliera investovali aj na území Slovenska, momentálne je hodnota majetku v druhom pilieri približne okolo 17 miliárd eur, uviedol Tomáš.

,aktualizované 

- Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR má nový štatút, ktorý zohľadňuje zmeny kompetenčného zákona.

- Slovensko súhlasí s uzavretím dohody o partnerstve medzi Európskou úniou (EÚ) a jej členskými štátmi a členmi Organizácie afrických, karibských a tichomorských štátov (OAKTŠ). Súhlas s uzavretím dohody vyslovila vláda na svojom pondelkovom rokovaní.

- Na severe Grécka klesli v noci na pondelok teploty až o 20 stupňov Celzia a dostali sa do mínusových hodnôt. Na viacerých miestach vrátane mesta Solún dokonca snežilo.

- Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) predloží na vládu zákon, ktorým chce umožniť dôchodkovým správcovským spoločnostiam (DSS) investovať majetok z 2. piliera do infraštrukturálnych projektov.

- Prokurátorovi Generálnej prokuratúry (GP) SR sa v nedeľu (6.4.) v noci vyhrážali umiestnením bomby v byte. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka takéto prejavy neznášanlivosti dôrazne odmieta.

- Francúzska polícia zmarila prípravy teroristického útoku, ktorý sa mal odohrať podľa scenára podobného teroristickým atentátom z 13. novembra 2015. V súvislosti s týmto prípadom polícia zadržala dvoch mužov.

- Zbierka Deň narcisov určená na pomoc pacientom s rakovinou sa bude v uliciach Slovenska konať vo štvrtok 10. apríla. Prispieť inou formou sa dá už od pondelka.

- Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) uplynulý týždeň zasahovali pri požiaroch 231-krát, najviac v Košickom kraji (58). Celkovo vykonali 754 zásahov.

- Stredné školy zostanú v pondelok v dôsledku hrozieb v meste Duisburg v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko zatvorené, uviedla tamojšia polícia.

- Hokejisti Montrealu zvíťazili v noci na pondelok v zámorskej NHL na ľade Nashvillu 2:1 a posilnili si pozíciu v boji o play off.

- Ministri zahraničných vecí skupiny G7 spolu so šéfkou diplomacie EÚ Kajou Kallasovou vyjadrili v nedeľu hlboké znepokojenie nad nedávnymi rozsiahlymi vojenskými cvičeniami Číny v blízkosti Taiwanu, ktoré označili za provokáciu.

- Britské námorníctvo objavilo v mori pri pobreží Veľkej Británie niekoľko ruských špionážnych senzorov. Niektoré zariadenia sa našli na morskom dne, zatiaľ čo iné vyplavilo na breh.

- Približne desať projektilov bolo v nedeľu večer okolo 21.00 h miestneho času (20.00 h SELČ) vypálených z palestínskeho Pásma Gazy na územie Izraela. Väčšinu z nich sa podarilo zlikvidovať, oznámila izraelská armáda.

- Srbský prezident Aleksandar Vučič v nedeľu večer poveril málo známeho profesora medicíny Djura Macuta zostavením vlády, ktorú by mal do 18. apríla potvrdiť aj parlament.

- Vo veku 29 rokov zomrela v nedeľu na rakovinu česká speváčka a herečka Anna Slováčková, dcéra speváčky a herečky Dagmar Patrasovej a saxofonistu Felixa Slováčka. Informoval o tom server denníka Blesk, ktorému to potvrdil samotný Slováček, ako aj portál denikn.cz.

- Zvolenskí hokejisti prehrali tretí semifinálový zápas play off Tipos extraligy. Doma nestačili na Košice po výsledku 1:4.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu odsúdil pokračujúce ruské útoky na Ukrajinu, ktoré podľa neho svedčia o nedostatočnom medzinárodnom tlaku na Moskvu.

- Na približne 93 veľkých farmách v blízkosti ohnísk nákazy slintačky a krívačky sa od budúceho týždňa vykonajú vstupné kontroly zamerané na dodržiavanie aktuálne platných nariadení.

- Ruský hokejista Alexander Ovečkin strelil v nedeľu svoj 895. gól v základnej časti zámorskej NHL a prekonal tým historický rekord.

- Aktuálne nie je evidované podozrenie na rozšírenie slintačky do ďalších ohnísk. Po nedeľnom zasadnutí Ústredného krízového štábu o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). Za prioritu považuje zabrániť prípadnému rozšíreniu nákazy.