Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. apríl 2024Meniny má Dana a Danica
< sekcia Zahraničie

USA: Únik nahrávky z Nemecka je pokus Ruska rozdeliť spojencov Kyjeva

Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť pre komunikáciu John Kirby. Foto: TASR/AP

Manažérka prokremeľského média Russia Today zverejnila 38-minútovú zvukovú nahrávku, o ktorej tvrdí, že na nej predstavitelia nemeckej armády diskutujú o vojenských úderoch.

Washington 4. marca (TASR) - Biely dom v pondelok označil uniknutý záznam rozhovoru vysokopostavených predstaviteľov nemeckej armády o vojne na Ukrajine za "transparentný pokus" zo strany Ruska zasiať rozkol medzi západných spojencov Kyjeva. TASR informuje podľa agentúry AFP.

"Je to priehľadný pokus Rusov pokúsiť sa zasiať nezhody a pokúsiť sa ukázať rozkol, aby to vyzeralo, že Západ nie je jednotný," uviedol poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby.

Manažérka prokremeľského média Russia Today (RT) Margarita Simonjanová v piatok zverejnila 38-minútovú zvukovú nahrávku, o ktorej tvrdí, že na nej predstavitelia nemeckej armády diskutujú o vojenských úderoch na Moskvou anektovaný ukrajinský Krymský polostrov.

Diskusie vysokopostavených predstaviteľov nemeckých vzdušných síl zachytené na nahrávke sa týkali možného použitia striel Taurus nemeckej výroby ukrajinskými silami a jeho možných dôsledkov, spresňuje AFP. Medzi ďalšími témami bolo cielenie týmito strelami na kľúčový most spájajúci Ruskom okupovaný Krym s ruskou pevninou nad Kerčským prielivom.

Kyjev dlhodobo žiada od Nemecka dodanie striel Taurus s doletom do 500 kilometrov. Nemecký kancelár Olaf Scholz to doteraz odmietal pre obavy, že by to mohlo viesť k eskalácii konfliktu.