Quantcast
< sekcia Zahraničie

Úrady v USA zatiaľ nenašli spojitosť medzi vakcínami J&J a zrazeninami

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Vakcína od J&J funguje na podobnom princípe ako očkovacia látka od spoločnosti AstraZeneca.

Washington 10. apríla (TASR) - Americké zdravotnícke úrady v piatok oznámili, že zatiaľ nenašli nijakú "kauzálnu" spojitosť medzi vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson (J&J) a veľmi zriedkavou tvorbou krvných zrazenín u zaočkovaných osôb. Informovala o tom agentúra AFP.

Európska agentúra pre lieky (EMA) predtým (taktiež v piatok) oznámila, že skúma možnú súvislosť medzi vakcínou J&J a krvnými zrazeninami. S preverovaním začala po štyroch hlásených výskytoch trombóz, ku ktorým došlo po očkovaní touto látkou, pričom jeden z týchto prípadov bol smrteľný.

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) uviedol, že má informácie o "niekoľkých osobách" v USA, u ktorých boli po zaočkovaní vakcínou J&J zaznamenané krvné zrazeniny a nízke hladiny krvných doštičiek.

Obe tieto zdravotné komplikácie však môžu mať podľa FDA "mnoho rozličných príčin" a ich spojitosť s očkovaním sa zatiaľ nepreukázala.

"Nateraz sme neobjavili kauzálnu súvislosť s vakcináciou a naďalej pokračujeme vo vyšetrovaní a vyhodnocovaní týchto prípadov," uvádza sa vo vyhlásení FDA, ktorý prisľúbil, že bude verejnosť pravidelne informovať o svojich zisteniach.

Podobné podozrenia sa predtým objavili v súvislosti s inou vakcínou proti koronavírusu - od spoločnosti AstraZeneca. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) AstraZenecy a veľmi zriedkavými prípadmi trombóz je síce možná, no doposiaľ nebola potvrdená.

Vakcína od J&J funguje na podobnom princípe ako očkovacia látka od spoločnosti AstraZeneca.