Quantcast
< sekcia Zahraničie

USA varovali Rusko: Akákoľvek obnovená agresia vyvolá vážne následky

Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Podpora Ukrajiny zo strany NATO je nezlomná... Rusko bude musieť zaplatiť vysokú cenu za akúkoľvek agresiu, povedal nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.

Riga 30. novembra (TASR) - Spojené kráľovstvo, Spojené štáty, Nemecko aj NATO varovali v utorok Rusko pred akoukoľvek vojenskou agresiou proti Ukrajine. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Akékoľvek vystupňovanie konania Ruska bude pre Spojené štáty veľkým znepokojením... a akákoľvek obnovená agresia vyvolá vážne následky," povedal americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

USA budú podľa jeho slov so spojencami v rámci NATO v najbližších dňoch hovoriť o možných krokoch Aliancie s cieľom posilniť obranu, odolnosť a spôsobilosť členských krajín.

Ministri zahraničných vecí členských krajín Severoatlantickej aliancie sa v utorok zišli v lotyšskom hlavnom meste Riga, kde absolvujú dvojdňové rokovanie. Hovoriť majú aj o hromadení ruských vojakov na hraniciach s Ukrajinu, pripomína Reuters.

Británia a Nemecko už vyjadrili súhlas s Blinkenovým varovaním. Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová pritom označila "akékoľvek kroky Ruska s cieľom oslabiť slobodu a demokraciu" Ukrajiny za "strategickú chybu".

"Podpora Ukrajiny zo strany NATO je nezlomná... Rusko bude musieť zaplatiť vysokú cenu za akúkoľvek agresiu," povedal nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg pred rokovaniami v Rige označil zámery Ruska za nejasné. V pondelok po stretnutí s lotyšským prezidentom Egilsom Levitsom na Twitteri napísal, že Rusko musí byť transparentné a zmierniť napätie.

Obavy medzinárodného spoločenstva vzbudili tohtoročné vojenské manévre Ruska, v rámci ktorých vyslala Moskva na prelome marca a apríla do oblastí pri hraniciach s Ukrajinou tisíce vojakov.

Zúčastnili sa tam na vojenskom cvičení považovanom za najväčšie od roku 2014, keď Rusko anektovalo ukrajinský Krymský polostrov, respektíve odvtedy, ako začalo podporovať separatistických povstalcov na východe Ukrajiny.

Moskva akékoľvek tvrdenia o príprave možného útoku na Ukrajine odmieta.