< sekcia Zahraničie

USA vykonali prvú popravu na federálnej úrovni od roku 2003

Na archívnej snímke z 31. októbra 1997 Daniel Lewis Lee. Foto: TASR/AP

Daniel Lewis Lee bol ešte v roku 1999 odsúdený za vraždu trojčlennej rodiny, ku ktorej došlo v roku 1996.

Washington 14. júla (TASR) – Spojené štáty dnes vykonali prvú popravu na federálnej úrovni od roku 2003. V štáte Indiana podali smrtiacu injekciu mužovi usvedčenému z trojnásobnej vraždy, informovala agentúra AFP.

Daniel Lewis Lee bol ešte v roku 1999 odsúdený za vraždu trojčlennej rodiny, ku ktorej došlo v roku 1996. Popravu vykonali v utorok vo federálnej väznici Terre Haute v štáte Indiana.

Americký Najvyšší súd v utorok povolil vykonávať popravy na federálnej úrovni a zrušil pondelkové rozhodnutie sudkyne Tanye Chutkanovej, ktorá nariadila odklad štyroch popráv naplánovaných na júl a august.

Ešte v nedeľu federálny odvolací súd rozhodol, že prvá poprava na federálnej úrovni za takmer 20 rokov sa môže uskutočniť podľa plánu. V pondelok sudkyňa vo Federálnom dištrikte Kolumbia popravu na poslednú chvíľu odložila.

Vedecké dôkazy podľa Chutkanovej potvrdili, že nový spôsob popravy smrtiacou injekciou schválený v roku 2019 by odsúdeným mohol spôsobiť bolesť a zbytočné utrpenie. Odloženie popravy žiadali aj príbuzní obetí, pripomína AFP.