< sekcia Zahraničie

USA znova získali kreslo v Rade OSN pre ľudské práva

Na snímke prázdna stolička Spojených štátov deň po vystúpení USA z Rady OSN pre ľudské práva (UNHRC) v Ženeve 20. júna 2018. Foto: TASR/AP

Pre absenciu zásadných reforiem z rady Spojené štáty v júni 2018 vystúpili. USA kritizovali členstvo takých krajín ako Čína, Kuba a Venezuela, ktoré sú samy obviňované z porušovania ľudských práv.

Ženeva 14. októbra (TASR) - Spojené štáty vo štvrtok opätovne zvolili do Rady OSN pre ľudské práva (UNHRC) – tri a pol roka po tom, čo sa z nej stiahla administratíva bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Informovala o tom agentúra AFP.

Celkovo bolo za nových členov Rady OSN pre ľudské práva na obdobie troch rokov, počínajúc 1. januárom 2022, zvolených 18 krajín: Argentína, Benin, Kamerun, Eritrea, Fínsko, Gambia, Honduras, India, Kazachstan, Litva, Luxembursko, Malajzia, Čierna Hora, Paraguaj, Katar, Somálsko, Spojené arabské emiráty a zmienené Spojené štáty.

Rada OSN pre ľudské práva bola zriadená rezolúciou Valného zhromaždenia OSN z 15. marca 2006 ako jeden z jeho pomocných orgánov a nahradila Komisiu OSN pre ľudské práva, kritizovanú za slabú reakciu na zlý stav dodržiavania ľudských práv v niektorých štátoch. Čoskoro sa však aj Rada OSN pre ľudské práva stala terčom rovnako motivovanej kritiky.

Pre absenciu zásadných reforiem z nej Spojené štáty v júni 2018 vystúpili. USA kritizovali členstvo takých krajín ako Čína, Kuba a Venezuela, ktoré sú samy obviňované z porušovania ľudských práv. Deklarovali tiež, že rada je "chronicky zaujatá voči Izraelu".

Rada sídli v Ženeve a pozostáva zo 47 členov, ktorých vyberá 193 členských štátov OSN.