Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 27. marec 2023Meniny má Alena
< sekcia Zahraničie

Zomrel člen posádky Apolla 11 Michael Collins

Na archívnej snímke z 19. júna 1969 americký astronaut a pilot mise Apollo 11 Michael Collins sa nachádza vo veliteľskom module počas tréningu na misiu Apollo 11 vo vesmírnom stredisku. Foto: TASR/AP

Collins sa narodil v Ríme v roku 1930 dôstojníkovi americkej armády, ktorý tam slúžil ako vojenský atašé.

Washington 28. apríla (TASR) - Bývalý americký astronaut Michael Collins, ktorý bol súčasťou posádky misie Apollo 11, zomrel v stredu vo veku 90 rokov na rakovinu. Zvyšní dvaja členovia tejto posádky - Neil Alden Armstrong nasledovaný Edwinom Eugenom "Buzzom" Aldrinom - boli prvými ľuďmi, ktorí 20. júla 1969 vstúpili na povrch Mesiaca. Informovala o tom agentúra AFP.

Zatiaľ čo Armstrong a Aldrin pristáli v lunárnom module Eagle na povrchu Mesiaca, Collins zostal vo veliteľskom module na jeho obežnej dráhe. Z trojice astronautov je nažive už len 91-ročný Buzz Aldrin, Armstrong zomrel v roku 2012.

"Mike vždy čelil životným výzvam s láskavosťou a pokorou a rovnako tak čelil aj tejto svojej poslednej výzve," uviedla Collinsova rodina na jeho oficiálnom účte na Twitteri.

Collins sa narodil v Ríme v roku 1930 dôstojníkovi americkej armády, ktorý tam slúžil ako vojenský atašé. Po vyštudovaní vojenskej akadémie West Point v štáte New York v roku 1952 sa stal plukovníkom amerického letectva. Do dôchodku odišiel v hodnosti generálmajora.

Po kariére astronauta sa do vesmíru už nevrátil, no stal sa diplomatom, ktorý v čase vrcholiacej vojny vo Vietname pracoval ako námestník tajomníka na americkom ministerstve zahraničných vecí. Neskôr sa stal prvým riaditeľom Národného leteckého a kozmického múzea vo Washingtone. V roku 1985 bol zapísaný do Národnej leteckej siene slávy.