< sekcia Zahraničie

USAID podpísala s venezuelskou opozíciou dohodu o finančnej pomoci

Ilustračné foto. Foto: TASR/Michal Svítok

Na základy dohody by Venezuelčania žijúci vo svojej krajine mali dostať v prepočte viac ako 89 miliónov eur, čím sa celková výška pomoci od USA zvýši v prepočte na takmer 106 miliónov eur.

Washington 9. októbra (TASR) - Agentúra Spojených štátov pre medzinárodný rozvoj (USAID) podpísala v utorok s lídrom venezuelskej opozície Juanom Guaidóom dohodu o finančnej pomoci jeho tieňovej vláde. Informovala o tom agentúra AP.

Na základy dohody podpísanej vo Washingtone by Venezuelčania žijúci vo svojej krajine mali dostať v prepočte viac ako 89 miliónov eur, čím sa celková výška pomoci od USA zvýši v prepočte na takmer 106 miliónov eur.

Väčšina finančných prostriedkov má ísť na dlhodobé projekty vrátane mimovládnych organizácii a časť pôjde priamo venezuelskému národnému zhromaždeniu.

Guaidó vo videu povedal, že pomoc jeho tímu umožní efektívnejšie pracovať v krajine aj mimo nej v boji proti cenzúre a dezinformáciám a chrániť ľudské práva a slobodné voľby.

Guaidó sa 23. januára 2019 vyhlásil za dočasného prezidenta Venezuely a vyhlásil, že chce zosadiť úradujúceho prezidenta Nicolása Madura. Viac ako 50 krajín sveta vrátane USA ho uznalo za dočasného prezidenta. Maduro a jeho spojenci Guaidóa obviňujú, že je bábkou americkej vlády.

USAID takisto vyčlenila v prepočte viac než 518 miliónov eur na humanitárnu pomoc pre najmenej štyri milióny Venezuelčanov, ktorí krajinu opustili.