< sekcia Zahraničie

Utečenecká vlna je odvetou za spojenectvo Európy s USA, tvrdí expert

Sýrski utečenci podliezajú ochranný žiletkový plot na maďarsko-srbských hraniciach pri obci Röszke neďaleko maďarského Szegedu 26. augusta 2015. Foto: TASR/AP/Bela Szandelszky

Vlnu migrantov bolo podľa experta možné očakávať.

Budapešť 26. augusta (TASR) - Vlna utečencov, ktorej čelí Európa, je súčasťou vojny, ktorú začala Európa ako spojenec Spojených štátov v Afganistane, Iraku a Líbyi, prípadne svojou priamou alebo nepriamou podporou "arabskej jari". Vyhlásil to dnes v rozhovore pre stanicu verejnoprávnej televízie M1 expert na tajné služby László Földi.

"Vlnu migrantov bolo možné očakávať. Dorazila až teraz preto, lebo z hľadiska jej organizátorov teraz nadišla správna chvíľa, aby ukázali Európe, že aj druhá strana dokáže byť silná v tom, aby spôsobila problémy a aby narušila pokoj ľudí," povedal Földi, ktorý zdôraznil, že toto je vojna.

"Vodcovia Islamského štátu, to nie je nejaká tlupa hlúpych teroristov. Sú medzi nimi dobre vycvičení vojenskí dôstojníci vyhnaní z Iraku, operatívni ľudia z tajných služieb, ktorí sa dali dokopy a premysleli stratégiu, akým spôsobom vrátiť úder," konštatoval expert, podľa ktorého bolo zrejmé, že svoju vojnu nemôžu viesť len v Iraku a len v Afganistane - že ju musia rozšíriť.

Podľa jeho slov je tiež nutné si uvedomiť, že existujú vo svete mocnosti, ktorých záujmom je oslabenie Európy.

"Nie je žiadnou náhodou, ak sa na Ukrajine vyprovokuje konflikt medzi Ruskom a Európou. Ak zvážime, že spoločne budujeme Európu pomocou rozvinutej západoeurópskej technológie v spojení s energiou z Ruska, tak zistíme, že je omylom myslieť si, že Európa je iba Európska únia. Európa neznamená úniu ani len v obrannej politike. Ak sa budeme snažiť chrániť Európsku úniu, tak sa Európa určite stratí. Ak vytlačíme migračnú vlnu za hranice únie - nech je to Balkán, prípadne ktorákoľvek krajina mimo únie -, utečenci aj tak zostanú v Európe,"
povedal Földi.