Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 6. december 2023Meniny má Mikuláš
< sekcia Zahraničie

Útok islamistov na plážový hotel v Somálsku si vyžiadal sedem obetí

Ilustračná snímka. Foto: TASR / AP

Aj v minulosti sa terčom týchto útokov často stávali hotely, keďže sa v nich zvyčajne zdržiavajú vysokopostavení somálski vládni úradníci či cudzinci - diplomati i turisti.

Mogadišo 9. júna (TASR) - Najmenej sedem obetí na životoch si v piatok vyžiadal útok ozbrojeného komanda na luxusný hotel v oblasti somálskeho hlavného mesta Mogadišo. K útoku sa neskôr prihlásilo islamistické zoskupenie aš-Šabáb.

Ako s odvolaním sa na políciu spresnila agentúra DPA, medzi obeťami je päť hostí hotela Pearl Beach, ktorý sa nachádza na pláži Lido Beach, a dvaja pracovníci strážnej služby.

Podľa vyhlásenia vlády sa útočníci zamerali na hotel, ktorý zvyknú navštevovať aj vládni úradníci, informovala agentúra AFP.

Polícia pre DPA uviedla, že útok sa začal výbuchmi, keď dvaja samovražední atentátnici pri vchode do hotela aktivovali výbušniny na svojich telách.

Následne do budovy vtrhlo ozbrojené komando islamistov, ktorých počet nebol polícii bezprostredne známy.

Podľa dostupných informácií útočníci sa zmocnili hotelových hostí ako rukojemníkov, čím sťažili prácu bezpečnostných zložiek.

"Bezpečnostné zložky zachránili mnoho ľudí z budovy. Operácia pokračuje," dodala vláda vo svojom vyhlásení.

Podľa očitých svedkov útok islamistov sprevádzali výbuchy a streľba. Hotelová reštaurácia bola v čase útoku plná ľudí, pretože ju nedávno - po rekonštrukcii - opäť otvorili, uviedli svedkovia.

AFP pripomenula, že v auguste roku 2020 podnikli komandá hnutia aš-Šabáb útok na hotel Elite, ktorý sa tiež nachádza na pláži Lido. Zabili pri tom desať civilistov a jedného policajta. Bezpečnostným zložkám trvalo štyri hodiny, kým opäť získali kontrolu nad hotelovým komplexom.

Hnutie aš-Šabáb bolo síce vládnou armádou vytlačené zo somálskych miest, ale udržiava si moc vo vidieckych oblastiach, pričom naďalej uskutočňuje útoky na bezpečnostné a civilné ciele - vrátane hlavného mesta.

Aj v minulosti sa terčom týchto útokov často stávali hotely, keďže sa v nich zvyčajne zdržiavajú vysokopostavení somálski vládni úradníci či cudzinci - diplomati i turisti.

Najnovší útok neďaleko Mogadiša poukazuje na endemické bezpečnostné problémy v Somálsku - krajine ležiacej v oblasti Afrického rohu a zápasiacej s následkami desaťročia trvajúcich ozbrojených konfliktov a početných prírodných katastrof.