Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. júl 2024Meniny má Oľga
< sekcia Zahraničie

Útok na nákupné stredisko v meste Kremenčuk má už najmenej 18 mŕtvych

Hasiči hasia požiar budovy nákupného centra po ruskom raketovom útoku v ukrajinskom meste Kremenčuk 28. júna 2022. Foto: TASR/AP

Kyjev tvrdí, že okupanti použili pri útoku raketové strely Ch-22 Burja typu vzduch-zem, ktoré na stredisko v Kremenčuku vypálili zo strategických bombardérov s dlhým doletom Tu-22M.

Kyjev 28. júna (TASR) - Na najmenej 18 stúpol počet obetí, ktoré si vyžiadal pondelkový raketový útok ruských okupačných síl na nákupné stredisko v ukrajinskom meste Kremenčuk. Oznámil to v utorok na Telegrame gubernátor Poltavskej oblasti Dmytro Lunin, ktorého cituje agentúra DPA.

Pri útoku utrpelo zranenia ďalších 60 osôb, nezvestných je stále viac než 40 ľudí, uviedla ukrajinská prokuratúra. Požiar strediska hasiči zlikvidovali ešte v pondelok večer, oznámili úrady. V noci na mieste pokračovali záchranné práce.

Kyjev tvrdí, že okupanti použili pri útoku raketové strely Ch-22 Burja typu vzduch-zem, ktoré na stredisko v Kremenčuku vypálili zo strategických bombardérov s dlhým doletom Tu-22M.

V čase útoku (14.50 h SELČ) sa v stredisku nachádzalo odhadom 1000 civilistov, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Lídri zoskupenia G7, ktorí sú momentálne na stretnutí v Nemecku, ruský útok odsúdili a označili ho za "ohavný", dopĺňa spravodajská stanica BBC News.

"Nerozlišujúce útoky na nevinných civilistov predstavujú vojnový zločin," uviedli lídri G7 v spoločnom vyhlásení.

Podľa Zelenského ide o jeden z "najbezohľadnejších teroristických činov v európskych dejinách". Prezident dodal, že nákupné stredisko nemalo pre Rusov žiadnu strategickú hodnotu a nepredstavovalo pre jeho sily žiadne nebezpečenstvo.

"Okupantov zrejme najviac dráždi to, keď sa naši obyvatelia snažia žiť normálny život. Iba úplne šialení teroristi môžu odpáliť rakety na takýto objekt,"
dodal Zelenskyj.