< sekcia Zahraničie

Útok na Zelenského poradcu mal zrejme politický motív, tvrdí polícia

Policajti zbierajú dôkazy na aute Serhija Šefira, asistenta prezidenta Volodymyra Zelenského, neďaleko Kyjeva na Ukrajine, v stredu 22. septembra 2021. Foto: TASR/AP

Neidentifikované osoby spustili v stredu paľbu na auto Serhija Šefira. Šefirov vodič utrpel zranenia.

Kyjev 22. septembra (TASR) - Ukrajinská polícia v stredu oznámila, že pokus o vraždu poradcu prezidenta Volodymyra Zelenského bol zrejme politicky motivovaný. Informovala o tom agentúra AFP.

Pokus o atentát na Zelenského poradcu Serhija Šefira mohol súvisieť s jeho prácou alebo byť súčasťou snáh o vyvinutie nátlaku na vedenie Ukrajiny či jej politickú destabilizáciu, povedal novinárom šéf ukrajinskej polície Ihor Klymenko. Samotný Šefir tento čin označil za úsilie "zastrašiť" prezidentský úrad.

Neidentifikované osoby spustili v stredu paľbu na auto Serhija Šefira približne o 10.00 h miestneho času pri obci Lisnyky v Kyjevskej oblasti. Šefirov vodič utrpel zranenia, informovala agentúra UNIAN.

Polícia spustila v celej oblasti operáciu Siréna a pátra po útočníkoch. Médiá medzitým zverejnili fotografie poškodeného auta - na karosérii a prednom skle bolo vidno stopy po guľkách. Podľa polície auto zasiahlo približne 20 striel.