< sekcia Zahraničie

Útoky na saudskoarabské ropné zariadenia znepokojili splnomocnenca OSN

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Vojenský hovorca húsíov vyhlásil, že vyslali desať dronov, aby zaútočili na závod na spracovanie ropy v Búkjaku a ropné pole Churajs na východe Saudskej Arábie.

Rijád 14. septembra (TASR) - Osobitný vyslanec OSN pre Jemen Martin Griffiths vyjadril "extrémne znepokojenie" v súvislosti útokmi na dve významné ropné zariadenia v Saudskej Arábii, ktoré podnikli v sobotu pomocou dronov jemenskí šiitskí povstalci známi ako húsíovia. Informovali o tom tlačová agentúry AFP a AP.

Predstaviteľ OSN uviedol vo svojom vyhlásení, že táto "posledná vojenská eskalácia je extrémne znepokojujúca", a vyzval všetky zainteresované strany, aby "zamedzili ďalším takýmto incidentom, ktoré predstavujú vážnu hrozbu pre regionálnu bezpečnosť, komplikujú už aj tak neistú situáciu a ohrozujú politický proces pod vedením OSN".

Jemenskí húsíovia sa predtým prihlásili k sobotňajším útokom bezposádkovými lietadlami na dve významné ropné zariadenia v Saudskej Arábii, z ktorých jedno je podľa AP najväčším svojho druhu na svete. Dôsledkom týchto náletov boli rozsiahle požiare.

Vojenský hovorca húsíov vyhlásil, že vyslali desať dronov, aby zaútočili na závod na spracovanie ropy v Búkjaku a ropné pole Churajs na východe Saudskej Arábie. Zároveň varoval, že ich útoky proti Saudskej Arábii sa len zintenzívnia, ak bude vojna v Jemene pokračovať.

Jemenskí povstalci podporovaní Iránom v posledných mesiacoch zintenzívnili útoky raketami a dronmi na ciele v susednej Saudskej Arábii, ktorá je regionálnym rivalom Teheránu.

Vojenská koalícia pod vedením Saudskej Arábie sa od roku 2015 zapája do občianskej vojny v Jemene, kde bojuje proti húsíom na strane medzinárodne uznávanej jemenskej vlády.