< sekcia Zahraničie

Útoky v Tripolise si vyžiadali životy civilistov a troch zranených

Na snímke libanonský vojak hádže granát so slzotvorným plynom medzi utekajúcich demonštrantov počas protivládneho protestu v Tripolise na severe krajiny 29. apríla 2020. Foto: TASR/AP

K streľbe došlo v dvoch štvrtiach v centre Tripolisu, uviedol hovorca záchranárov.

Tripolis 31. mája (TASR) - Najmenej päť civistov prišlo o život a traja ďalší utrpeli zranenia počas nedeľňajších útokov v líbyjskom hlavnom meste Tripolis. Informoval o tom predstaviteľ tamojších zdravotníckych orgánov, píše agentúra DPA.

K streľbe došlo v dvoch štvrtiach v centre Tripolisu, uviedol hovorca záchranárov.

Jednotky podporujúce medzinárodne uznanú vládu národnej jednoty (GNA) v Tripolise obvinili zo zodpovednosti za útoky spojencov poľného maršala Chalífu Haftara, ktorý nariadil ofenzívu na Tripolis. Predstavitelia Haftarom vedenej Líbyjskej národnej armády (LNA) sa k tomu zatiaľ nevyjadrili.

Líbyu sužuje chaos, odkedy tam v roku 2011 zvrhli dlhoročného diktátora Muammara Kaddáfího a krajina sa stala bojiskom početných súperiacich ozbrojených skupín, ktoré podporujú rôzne iné štáty.

Krajina má dve konkurenčné vlády. Jednu v Tripolise, ktorú podporuje OSN, a druhú v meste Tobruk na východe, ktorú podporuje Haftar. Boje medzi znepriatelenými stranami sa vyostrili napriek medzinárodným výzvam na humanitárne prímerie, ktoré by umožnilo krajine zamerať sa na boj proti novému koronavírusu.

Vojenský hovorca GNA vydal v nedeľu pre povstalcov v obliehaných oblastiach na predmestiach Tripolisu "posledné ultimátum", v ktorom ich vyzýva, aby zložili zbrane a vzdali sa. "Čas vypršal. Vzdajte sa pre vašu bezpečnosť. Sľubujeme vám férový proces," napísal na Twitteri.