< sekcia Zahraničie

Víťazom volieb v Uzbekistane sa stal dočasný prezident Š. Mirzijojev

Šavkat Mirzijojev Foto: TASR/AP

Dlhoročný prezident Karimov zomrel 2. septembra po mozgovej mŕtvici.

Taškent 5. decembra (TASR) - Víťazom nedeľných prezidentských volieb v Uzbekistane sa podľa očakávania stal Šavkat Mirzijojev, ktorý túto funkciu dočasne zastával od smrti Islama Karimova. Dlhoročný prezident Karimov zomrel 2. septembra po mozgovej mŕtvici.

Ako dnes informovala ústredná volebná komisia (ÚVK), Mirzijojeva vo voľbách podporilo 88,61 percenta voličov.

Nedeľné prezidentské voľby sú podľa ÚVK platné, keďže sa na nich zúčastnilo viac ako 33 percent zaregistrovaných voličov. Podľa predbežných neoficiálnych informácií svoje právo voliť využilo celkovo vyše 87 percent voličov.

Počas Karimovovej vlády zastával Mirzijojev (59) 13 rokov funkciu premiéra. Vo voľbách kandidoval za Liberálnodemokratickú stranu a mal troch protikandidátov.

Členovia pozorovateľskej misie Šangajskej organizácie spolupráce (ŠOS) dnes informovali, že počas hlasovania nedošlo k nijakým incidentom. Nezaznamenali ani žiadne prípady porušenia zákona o voľbách, ako uviedol jeden zo zahraničných pozorovateľov, Nikolaj Levičov, ktorý je členom ruskej ústrednej volebnej komisie.

Svojich pozorovateľov na voľby v Uzbekistane vyslala aj Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá však tamojšiu predvolebnú kampaň označila za prísne regulovanú. Peter Thaler, šéf misie Úradu pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR), ktorá monitorovala priebeh volieb, dnes podľa agentúry RIA Novosti uviedol, že "prezidentské voľby v Uzbekistane ukázali potrebu komplexných reforiem smerujúcich k náprave existujúcich dlhoročných nedostatkov v krajine".