Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 20. február 2024Meniny má Lívia
< sekcia Zahraničie

V Amazónii uhynulo zrejme v dôsledku horúčav vyše 100 delfínov

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Aviad Scheinin

Uhynuté delfíny našli minulý týždeň vo vodách jazera Lago Tefé, informovali v piatok predstavitelia miestnej prírodnej rezervácie.

Buenos Aires 30. septembra (TASR) - V brazílskej Amazónii objavili vyše 100 uhynutých sladkovodných delfínov. Ide zrejme o dôsledok horúčav, ktoré aktuálne sužujú tento región. TASR o tom informuje na základe sobotňajšej správy agentúry DPA.

Uhynuté delfíny našli minulý týždeň vo vodách jazera Lago Tefé, informovali v piatok predstavitelia miestnej prírodnej rezervácie. Presnú príčinu úhynu dosiaľ úrady nezistili. Predpokladá sa však, že súvisí s pretrvávajúcimi horúčavami a suchom, v dôsledku ktorých presiahla teplota vody v zmienenom jazere 39 stupňov Celzia.

Obvyklé obdobie sucha momentálne v Amazónii ešte viac zhoršuje klimatický jav El Niňo. V Amazónii žijú vôbec najväčšie riečne delfíny. Dorastajú približne do 2 až 2,5-metrovej dĺžky a dosahujú hmotnosť 85 až 185 kilogramov.

"Amazonské riečne delfíny sú vystavené mnohým stresujúcim aspektom," uviedla Mariana Paschoaliniová Friasová zo Svetového fondu na ochranu prírody (WWF). Konkretizovala, že ide napríklad o javy spojené s činnosťou vodných elektrární či znečistením vôd ortuťou. "Teraz sú ešte viac priamo ovplyvnené dôsledkami klimatických zmien," dodala.