Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Zahraničie

V Andách našli telo horolezca nezvestného od roku 2002

Na snímke peruánskej polície, policajti odnášajú telesné pozostatky amerického horolezca, ktorý bol nezvestný od roku 2002 v peruánskych Andách v piatok 5. júla 2024. Foto: TASR/AP

Podľa odhadov sa v Peru nachádza celosvetovo až 68 percent tropických ľadovcov.

Lima 10. júla (TASR) - Horskí záchranári a policajti našli v peruánskych Andách telo amerického horolezca, ktorý bol nezvestný od roku 2002. Informuje o tom TASR na základe stredajšej správy agentúry Reuters.

Dobre zachované telesné pozostatky našli 5. júla v nadmorskej výške 5200 metrov pod vrcholom najvyššej peruánskej hory Huascarán (6768 metrov nad morom) spolu s oblečením, horolezeckými topánkami, skobami, ako aj vodičským preukazom a cestovným pasom na meno William Stampfl, uviedla miestna polícia. Stampfl pravdepodobne zahynul pri lavíne pred viac ako 20 rokmi.

Ľadovce v peruánskych horách sa postupne roztápajú už približne desať rokov, povedal Edson Ramírez, strážca Národného parku Huascarán. "To, čo bolo pred rokmi pochované, teraz vychádza na povrch," dodal.

Podľa odhadov sa v Peru nachádza celosvetovo až 68 percent tropických ľadovcov. Peruánska vláda vlani v novembri uviedla, že krajina prišla za posledných šesť desaťročí v dôsledku zmeny klímy až o 56 percent svojich tropických ľadovcov. Mnohé z nich ležia v pohorí Cordillera Blanca, ktoré každoročne láka tisíce horolezcov.