Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 7. máj 2024Meniny má Monika
< sekcia Zahraničie

V Austrálii sa uskutočnili protesty za práva Afroameričanov

Protestujúci kľačia počas demonštrácie proti nedávnej smrti Afroameričana Gergea Floyda 3. júna 2020 na Parlamentnom námestí v Londýne. Foto: TASR/AP

Na protestoch v mestách Adelaide a Brisbane sa podľa odhadov zúčastnilo viac ako 10.000 ľudí. V Melbourne sa na demonštrácii zišlo približne 5000 ľudí.

Sydney 6. júna (TASR) - V Austrálii sa v sobotu uskutočnili protesty podporujúce hnutie za práva Afroameričanov. V Sydney sa potom, čo súd zvrátil predchádzajúci zákaz konania protestov, zišlo približne 3000 ľudí. Informovala o tom spravodajská televízia CNN.

Protesty pod mottom Black Lives Matter (Na životoch černochov záleží), ktoré odkazovali na rovnomenné celoamerické hnutie bojujúce za práva Afroameričanov, sa konali aj v mestách ako Melbourne, Brisbane či Adelaide.

Nariadenie zakazujúce zhromaždenie v Sydney, ktoré bolo vydané v piatok večer kvôli obavám z nedodržiavania protivírusových opatrení, odvolací súd v Novom Južnom Walese v sobotu na poslednú chvíľu zvrátil a plánovaný protest označil ako "oprávnené verejné zhromaždenie", čo umožnilo jeho konanie, píše agentúra DPA.

Na protestoch v mestách Adelaide a Brisbane sa podľa odhadov zúčastnilo viac ako 10.000 ľudí. V Melbourne sa na demonštrácii zišlo približne 5000 ľudí. Počas pokojných protestov polícia umožnila demonštrantom dodržať bezpečné 1,5-metrové rozstupy.

Väčšina demonštrantov si počas zhromaždenia zakrývala dýchacie cesty. Usporiadatelia protestov tiež účastníkom rozdávali ochranné a dezinfekčné prostriedky.

Austrálske úrady v piatok varovali, že protesty s desaťtisícovou účasťou by mohli zvýšiť riziko šírenia ochorenia COVID-19.

Niektoré skupiny protestujúcich upozorňovali aj na nespravodlivé zaobchádzanie s domorodými Austrálčanmi vo väzniciach. Podľa vládnej správy z minulého mesiaca majú mladí aborigéni 22-násobne vyššiu pravdepodobnosť, že budú zadržaní alebo skončia v nápravnom systéme, než iné skupiny mladistvých v krajine.