Quantcast
< sekcia Zahraničie

V austrálskej vláde obsadili až desať z 22 ministerských pozícií ženy

Austrálsky premiér Anthony Albanese v strede vpredu a jeho ministri pózujú na skupinovej fotografii po slávnostnej prísahe vo vládnom dome v Canberre v Austrálii v stredu 1. júna 2022. Foto: TASR/AP

Ženy budú v novom kabinete viesť dve najdôležitejšie ministerstvá - vnútra (Penny Wongová) a zahraničných vecí (Clare O'Neilová).

Canberra 1. júna (TASR) - Nová austrálska vláda premiéra Anthonyho Albaneseho zložila v stredu v hlavnom meste Canberra slávnostnú prísahu. Ako si všíma agentúra Reuters, až desať z 22 ministerských pozícií obsadili ženy. V rozmanitom kabinete majú okrem toho svoje zastúpenie aj náboženské menšiny a pôvodní obyvatelia -aborigéni.

V predošlej konzervatívnej vláde premiéra Scotta Morrisona zastávalo ministerskú pozíciu len sedem žien.

Ženy budú v novom kabinete viesť dve najdôležitejšie ministerstvá - vnútra (Penny Wongová) a zahraničných vecí (Clare O'Neilová). Linda Burneyová zase ako prvá žena spomedzi aborigénov šéfuje rezortu pre austrálskych pôvodných obyvateľov.

Minister priemyslu Ed Husic a ministerka pre mládež Anne Alyová sa stali vôbec prvými austrálskymi ministrami s moslimským vierovyznaním.

Šéfom rezortu obrany je v novom kabinete Richard Marles, ktorý zároveň zastáva funkciu podpredsedu vlády. Post ministerky financií bude zastávať Katy Gallagherová, šéfkou envirorezortu bude Tanya Pliberseková.

Albanese na Twitteri napísal, že je "hrdý na to, že bude viesť inkluzívnu vládu, ktorá je taká rozmanitá, ako je samotná Austrália".

Austrálska strana práce (ALP) vo voľbách 21. mája jasne porazila Morrisonovu Liberálnu stranu a po takmer desiatich rokoch sa znova dostala k moci. Novej vláde sa podarilo získať dostatok kresiel na to, aby mala väčšinu v dolnej komore parlamentu a nebude tak odkázaná na hlasy iných strán.