< sekcia Zahraničie

V bejrútskom prístave horel sklad, prezident pripúšťa aj sabotáž

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Požiar zasiahol sklad Červeného kríža, kde sa skladuje jedlo a potravinový olej, čo môže vážne narušiť jeho humanitárne operácie.

Bejrút 10. septembra (TASR) - Štvrtkový požiar v bejrútskom prístave mohol byť podľa libanonského prezidenta Michela Aúna aj výsledkom úmyselnej sabotáže.

"Dnešný požiar mohol byť spôsobený sabotážou, technickou chybou, nevedomosťou alebo nedbalosťou. V každom prípade je potrebné čo najskôr zistiť príčinu a postaviť vinníkov pred spravodlivosť," cituje Aúna agentúra AFP.

Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) vo štvrtok podvečer oznámil, že požiar zasiahol aj priestory, kde skladuje jedlo a potravinový olej, čo môže vážne narušiť jeho humanitárne operácie.

"V sklade, ktorý horel, má MVČK tisíce potravinových balíkov a pol milióna litrov oleja," uviedol regionálny riaditeľ MVČK Fabrizio Carboni. Dodal, že rozsah škôd ešte nie je známy, no je možné, požiar by mohol vážne ohroziť činnosť tejto organizácie v Libanone.

V dôsledku výbuchu vyše 2700 ton dusičnanu amónneho v bejrútskom prístave prišlo 4. augusta o život viac než 190 ľudí a vyše 6500 utrpelo zranenia. Mohutná tlaková vlna spôsobila v meste rozsiahle materiálne škody a prístav prakticky zrovnala so zemnou.