Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 18. jún 2024Meniny má Meniny má Vratislav
< sekcia Zahraničie

V Bielorusku našli zbrane. Mali byť použité pri teroristických útokoch

Alexandr Lukašenko. Foto: TASR/AP

Bieloruská tajná služba (KGB) oznámila, že údajný terorista bol zabitý v nedeľu počas prestrelky v meste Hrodna.

Minsk 21. marca (TASR) — Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v utorok uviedol, že bezpečnostné sily objavili arzenál zbraní, ktoré mali byť použité pri "teroristických" útokoch. Ako píše agentúra AP, stalo sa tak dva dni po tom, čo bol neďaleko hraníc s Poľskom usmrtený cudzinec podozrivý z plánovania teroristického činu.

Bieloruská tajná služba (KGB) oznámila, že údajný terorista bol zabitý v nedeľu počas prestrelky v meste Hrodna. Bieloruská televízia v utorok informovala, že muž mal pri sebe falošný pas na meno ruského občana.

Lukašenko ocenil "skvelú" prácu špeciálnych zložiek. "Bol skonfiškovaný celý arzenál zbraní a výbušnín určených na teroristické útoky voči občanom a predstaviteľom vlády," vyhlásil.

Po tom, čo 26. februára došlo na vojenskom letisku Mačuliščy leýžiacom neďaleko Minska k útoku na ruské výzvedné lietadlo A-50, vykonali bieloruské úrady rozsiahle razie. Podľa ľudskoprávnej organizácie Viasna bolo zadržaných vyše 100 ľudí.

K zodpovednosti za útok na ruské lietadlo sa priznal Aľaxandr Azarav, šéf opozičného hnutia ByPol, združujúceho bývalých príslušníkov bieloruských bezpečnostných zložiek. Azarav pre AP povedal, že s incidentom v Hrodne nemá nič spoločné. Tvrdí, tieto incidenty podľa neho zrejme zinscenovali bieloruské úrady, aby zdiskreditovali opozíciu a vytvorili zdanie hrozby zo strany Severoatlantickej aliancie a Poľska.

Lukašenko chce podľa Azarava zintenzívniť represie a dokázať Kremľu, že zakročuje proti domácej opozícii i proti západným spravodajským službám.

Rusko má v Bielorusku približne 10.000 svojich vojakov, obe krajiny pravidelne organizujú spoločné vojenské cvičenia. Kyjev v uplynulých mesiacoch opakovane vyjadril obavy, že by sa Bielorusko mohlo priamo zapojiť do vojny na strane Ruska.