< sekcia Zahraničie

V Brightone sa začala konferencia Labouristickej strany

Jeremy Corbyn, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Corbyn a mnohí z jeho spojencov sa zdráhali zaujať túto pozíciu, čiastočne kvôli obavám, že by odradili labouristov, ktorí brexit podporili v referende v júni 2016, konštatovala AP.

Londýn 21. septembra (TASR) - Hlavná britská opozičná Labouristická strana otvorila v sobotu v Brightone svoju jesennú konferenciu, ktorá sa koná v situácii, keď je tábor labouristov rozdelený podobne ako vládni konzervatívci premiéra Borisa Johnsona, informovala agentúra AP.

Vodca labouristov Jeremy Corbyn vo svojom tvíte zverejnenom po začatí konferencie v mene strany napísal, že "stanovíme naše plány, ako ukončiť krízu s brexitom, spustiť zelenú priemyselnú revolúciu a zveriť bohatstvo a moc do rúk viacerých, nielen pár vyvolených".

Agentúra AP dodala, že Corbyn svoj hlavný prejav prednesie na budúcu stredu.

Očakáva sa, že na päťdňovej konferencii sa zúčastní okolo 13.000 z celkovo 500.000 členov Labouristickej strany.

Úvod konferencie poznamenali snahy o zosadenie Corbynovho blízkeho spojenca Toma Watsona z postu podpredsedu strany, čomu zabránil až samotný Corbyn.

Bývalý premiér práce Tony Blair označil pokus o Watsonovo "vyšachovanie" za "nedemokratický, škodlivý a politicky nebezpečný" krok.

Podľa agentúry AP tlak na Watsonov odchod z vplyvnej funkcie svedčí o rozkole v strane, čo je pre labouristov zlá správa.

Watson je najmä v otázke brexitu vyznávačom názorov, ktoré hnevajú mnohých ľavicových stúpencov Corbyna; vyjadrujú však nálady umierneného krídla Labouristickej strany. Watson patrí k zástancom usporiadania druhého referenda o brexite a vyzýva labouristov, aby v každom budúcom hlasovaní viedli kampaň za to, aby Británia v EÚ zostala.

Corbyn a mnohí z jeho spojencov sa zdráhali zaujať túto pozíciu, čiastočne kvôli obavám, že by odradili labouristov, ktorí brexit podporili v referende v júni 2016, konštatovala AP.