Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 10. december 2023Meniny má Radúz
< sekcia Zahraničie

V Brne a okolí objavili prípady omikronu v nemocnici i na školách

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Prvý prípad nového variantu sa v Česku potvrdil u ženy, ktorá sa do ČR vrátila z Namíbie cez Juhoafrickú republiku a Dubaj.

Praha 9. decembra (TASR) - V Česku objavili ďalšie prípady výskytu koronavírusového variantu omikron. Zaznamenali ich u dvoch pracovníkov Fakultnej nemocnice (FN) Brno. Českému denníku Právo to vo štvrtok potvrdil námestník brnianskej nemocnice Ondřej Ludka, píše portál Novinky.cz.

"Objavil sa nám tu variant omikron, ktorý je, bohužiaľ, veľmi nákazlivý. Naši zamestnanci, ktorí ho majú, tak už majú pozitivitu aj v rodinách," povedal Ludka.

"Sú to dva prípady potvrdené u našich zamestnancov, nie u pacientov. Vzorky sme ešte odoslali na konfirmáciu do Národného referenčného laboratória, ale podľa toho, čo viem, to vyzerá na omikron," spresnil námestník.
Ilustračné foto.
Foto: TASR/AP

Dvojica zostáva v domácej izolácii a nemá vážny priebeh, uviedla pre server TN.cz českej televízie Nova hovorkyňa nemocnice Veronika Plachá. Nakazených podľa nej bude pravdepodobne viac.

Variant omikron sa objavil aj u žiaka druhej triedy na Základnej škole Arménská v Brne a medzi žiakmi základnej školy v meste Adamov v okrese Blansko, informuje na svojom webe česká televízia CNN Prima news.

Zdroje Práva pritom hovoria aj o ďalšom podozrení na juhu Moravy.

Prvý prípad nového variantu sa v Česku potvrdil u ženy, ktorá sa do ČR vrátila z Namíbie cez Juhoafrickú republiku a Dubaj. Onedlho potom sa objavil druhý prípad nákazy u jedného z jej príbuzných.