Quantcast
< sekcia Zahraničie

V Bruseli sa začal súd s obvinenými za teroristické útoky z roku 2016

Na snímke členovia špeciálnej jednotky stoja za obžalovanými počas začiatku súdneho procesu v prípade útokov v Bruseli z 22. marca 2016, v pondelok 5. decembra 2022 v Bruseli. Foto: TASR/AP

Útoky si vyžiadali dovedna 32 obetí. Približne 900 osôb utrpelo zranenia alebo psychickú traumu, pripomína AP.

Brusel 5. decembra (TASR) - Viac než šesť rokov po najkrvavejších útokoch, k akým došlo v Belgicku v období mieru, sa v pondelok v Bruseli začalo hlavné pojednávanie v rámci súdneho procesu s desiatimi obžalovanými v súvislosti s týmito bombovými útokmi. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.

Medzi obvinenými je džihádista Salah Abdeslam, jediný preživší spomedzi extrémistov z Islamského štátu (IS), ktorí v roku 2015 zaútočili na parížske divadlo Bataclan, mestské kaviarne a francúzsky národný štadión. Abdeslama zadržali belgické úrady štyri dni pred útokmi v Bruseli. Na súd ho v pondelok priviezli v obrnenom policajnom vozidle a na výzvu predsedu senátu sa identifikoval.

Desiati obžalovaní čelia obvineniam z vraždy, pokusu o vraždu a členstva v teroristickej skupine alebo podieľania sa na jej činoch v súvislosti s útokmi na bruselskom letisku Zaventem a na stanici metra Maelbeek, ku ktorým došlo počas rannej špičky z 22. marca 2016.

Útoky si vyžiadali dovedna 32 obetí. Približne 900 osôb utrpelo zranenia alebo psychickú traumu, pripomína AP. V prípade uznania viny môžu niektorí z obžalovaných čeliť až 30-ročnému väzenskému trestu.

Na snímke dôkazové materiály a súdne spisy sú vystavené počas začiatkom súdneho procesu v prípade útokov v Bruseli z 22. marca 2016, v pondelok 5. decembra 2022 v Bruseli.
Foto: TASR/AP


Počas pojednávaní, ktoré sa konajú na súde v bývalom sídle NATO na predmestí belgickej metropoly za prísnych bezpečnostných opatrení, by mohlo byť vypočutých viac ako 300 svedkov a očakáva sa, že potrvajú šesť až deväť mesiacov.

Proces sa otvoril už minulú stredu výberom poroty, hlavné pojednávania sa však začali až teraz. Väčšinu nasledovného týždňa zrejme zaberú právne formality a verejné čítanie obžaloby a obvinení - dokumentu v rozsahu približne 500 strán.

Medzi obžalovanými je aj Abdeslamov priateľ z detstva Mohamed Abrini, ktorý bol odsúdený na doživotie bez možnosti podmienečného prepustenia na 22 rokov za obvinenia vrátane spoluúčasti na teroristickej vražde v Paríži. Oussama Atar, ktorý bol identifikovaný ako možný organizátor smrtiacich útokov na Paríž aj Brusel, bude súdený v neprítomnosti. Predpokladá sa, že zomrel počas posledných mesiacoch bojov Islamského štátu v Iraku a Sýrii.