< sekcia Zahraničie

V Budapešti zrušia tranzitné zóny pre migrantov a vytvoria jednu novú

Ilustračné foto. Foto: TASR/Ladislav Vallach

Rakúšania už veľmi nepúšťajú migrantov na svoje územie, preto tieto zóny pri železničných staniciach už nie je logické ďalej udržiavať.

Budapešť 26. augusta (TASR) - Tranzitné zóny vytvorené pre ilegálnych migrantov pri troch veľkých železničných staniciach v Budapešti zrušia a namiesto nich bude vytvorená nová v VII. budapeštianskom obvode. Podľa spravodajského servera Index.hu to dnes oznámil starosta hlavného mesta István Tarlós.

Nová zóna na ulici Verseny na mieste bývalej tržnice, v ktorej sa budú môcť migranti umyť a odpočinúť si, bude ďalej od obydlí, avšak nie ďaleko od vlakovej stanice.

Podľa Tarlósa ju zriadia do dvoch týždňov, pričom niekoľko dní potom bude ešte fungovať aj tranzitná zóna pri Západnej stanici (Nyugati pályaudvar). Nová zóna bude mať kapacitu 1000 ľudí.

"Rakúšania už veľmi nepúšťajú migrantov na svoje územie, preto tieto zóny pri železničných staniciach už nie je logické ďalej udržiavať," zdôvodnil Tarlós rušenie a premiestnenie zón.

Tranzitné zóny mali podľa starostu okrem možnosti poskytovania humanitárnej pomoci zabezpečiť, aby migranti neboli roztrúsení po celom meste a mali prístup k vlakom. "Mnohí z cudzincov nemajú doklady, a preto ich nie je možné ani len identifikovať. Hovoríme o migrantoch, a nie o utečencoch, pretože v ich prípade zvyčajne nie je možné dokázať, že utekajú pred vojnou. Týchto ľudí už ďalej nemôžeme nekontrolovane púšťať," konštatoval ešte v stredu budapeštiansky starosta.