Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér
< sekcia Zahraničie

V Česku pribudlo najviac nakazených za nedeľu od polovica marca

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Komplikácie spojené s nákazou si v Česku doteraz vyžiadali 30.775 obetí, v sobotu ich podľa aktualizovaných údajov ministerstva zdravotníctva pribudlo desať.

Praha 1. novembra (TASR) – Testy odhalili v nedeľu v Česku 2749 ľudí nakazených novým druhom koronavírusu, čo je o 900 viac ako pred týždňom a najviac za druhý víkendový deň od polovica marca. Počet pacientov s covidom v nemocniciach sa zvýšil na 1503, z nich 221 je vo vážnom stave, informuje spravodajský server Novinky.cz.

V sobotu zaevidovali v Česku 5057 nových prípadov nákazy, čo bolo najviac za prvý víkendový deň od 20. marca.

Nárast zaznamenali v ČR aj v ukazovateli tzv. sedemdňovej incidencie, počte prípadov nákazy za uplynulý týždeň na 100.000 obyvateľov, ktorý dosiahol 321. Reprodukčné číslo, ktoré ukazuje mieru šírenia koronavírusu, sa znížilo na 1,3.

Najhoršia situácia s nákazou je podľa servera iDnes.cz momentálne v Prostějove, kde pripadá 682,92 nakazených na 100.000 obyvateľov v sedemdňovom sledovanom období. K podobnej úrovni sa dostáva okres Ostrava-mesto.

Komplikácie spojené s nákazou si v Česku doteraz vyžiadali 30.775 obetí, v sobotu ich podľa aktualizovaných údajov ministerstva zdravotníctva pribudlo desať.

Od pondelka platia v ČR nové opatrenia. Reštaurácie musia kontrolovať hosťom potvrdenia o bezinfekčnosti. Vláda skrátila aj platnosť testov – v prípade antigénových na 24 hodín a pri PCR testoch na tri dni –, pričom sa končí úhrada testov z verejného zdravotného poistenia.

Nezaočkovaných žiakov v ôsmich regiónoch s najhoršou epidemickou situáciou čaká v pondelok testovanie na covid. Ak žiaci test odmietnu a nebudú mať potvrdenie o prekonaní tohto ochorenia za posledných šesť mesiacov, budú musieť mať na vyučovaní rúško. Nezaočkovaní učitelia musia počas vyučovania nosiť respirátory.

Preventívne testovanie na školách sa od budúceho týždňa ešte rozšíri. Minister zdravotníctva Adam Vojtěch v pondelok oznámil, že vláda ho schválila aj pre ďalšie okresy, kde incidencia presiahne 300 prípadov na 100.000 obyvateľov.