Quantcast
< sekcia Zahraničie

V Česku vlani zomrelo najviac ľudí od 2. svetovej vojny

Ilustračná snímka. Foto: TASR Pavol Zachar

V dôsledku covidu zomrelo 25.500 ľudí, čo predstavuje 18 percent všetkých úmrtí, povedal predseda Českého štatistického úradu Marek Rodiček.

Praha 29. júna (TASR) - V roku 2021 zomrelo v Česku 139.891 obyvateľov, čo je o približne 10.000 viac než v roku 2020. V porovnaní s rokom 2019 je rozdiel viac ako 27.000 zomrelých. Najčastejšou príčinou úmrtia bol vlani COVID-19, oznámil v stredu Český štatistický úrad. TASR o tom informuje na základe článku servera Seznam Zprávy.

"Zatiaľ čo v prvom covidovom roku zostala najčastejšou príčinou úmrtia chronická ischemická choroba srdca a COVID-19 zaujal druhé miesto, v roku 2021 už smutnú prvú priečku prevzal COVID-19," povedal predseda Českého štatistického úradu Marek Rodiček. Uviedol, že v dôsledku covidu zomrelo 25.500 ľudí, čo predstavuje 18 percent všetkých úmrtí.

Podiel úmrtí spôsobených covidom sa líšil v súvislosti s vekom. U štyridsiatnikov tvoril desať percent, s rastúcim vekom sa podiel tejto príčiny úmrtia zvyšoval. V porovnaní s rokom 2020 sa miera úmrtnosti na covid zvýšila aj u mladých ľudí, a to 3,5- až 5-krát.

"Väčšina úmrtí, ktorých bol COVID-19 základnou príčinou, sa stala v nemocniciach," uviedol riaditeľ Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky Ladislav Dušek a dodal, že hospitalizačná mortalita rástla v dôsledku epidémie vo všetkých regiónoch.

V 80 percentách prípadov úmrtia na covid bolo ochorenie komplikované zápalom pľúc a najčastejšími pridruženými chronickými stavmi boli vysoký krvný tlak, cukrovka a ischemická choroba srdca.