Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. júl 2024Meniny má Kamila
< sekcia Zahraničie

V Donbase zahynul ruský novinár, údajne pri útoku ukrajinského dronu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Kožin mal 46 rokov. V NTV, ktorú vlastní Gazprom Media, dcérska spoločnosť štátneho plynárenského gigantu, začal pracovať v roku 2006 — najskôr ako zvukár, potom ako kameraman.

Moskva 13. júna (TASR) — Kameraman ruskej propagandistickej televízie NTV Valerij Kožin zomrel vo štvrtok na následky zranení, ktoré utrpel pri útoku údajne ukrajinského dronu v samozvanej Doneckej ľudovej republike ležiacej v Donbase na východe Ukrajiny. Na svojom telegramovom účte to uviedla samotná NTV, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

Zranený bol podľa NTV aj Kožinov kolega Alexej Ivlijev a sprevádzajúci ruský dôstojník. K incidentu došlo v obci Hoľmivskyj nachádzajúcej sa blízko frontovej línie severne od mesta Horlivka, ktoré od roku 2014 ovládajú proruskí separatisti.

Podľa Ivana Prichoďka, Ruskom dosadeného starostu Horlivky, boli novinári vážne zranení "pri výkone svojich pracovných povinností".

Hlavná lekárka mestskej nemocnice číslo 2 v Horlivke pre agentúru TASS uviedla, že zranení novinári boli v kóme a mali devastačné zranenia. Čo sa im stalo, však nevedela povedať.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí obvinilo Ukrajinu, že na oboch novinárov zaútočila zámerne.

Kožin mal 46 rokov. V NTV, ktorú vlastní Gazprom Media, dcérska spoločnosť štátneho plynárenského gigantu, začal pracovať v roku 2006 — najskôr ako zvukár, potom ako kameraman. Opakovane pracoval v zónach ozbrojených konfliktov na území samozvaných republík v Donbase, ako aj v Sýrii. Dostal za to viacero ocenení.

Ruský prezident Vladimir Putin začiatkom júna uviedol, že v rusko-ukrajinskom konflikte doteraz zahynulo najmenej 30 ruských novinárov. AFP pripomenula, že toto tvrdenie nebola schopná overiť. Výboru na ochranu novinárov sa podarilo overiť smrť 15 novinárov na Ukrajine v rokoch 2022 a 2023.