< sekcia Zahraničie

V Drážďanoch sa koná demonštrácia proti rasizmu a xenofóbii

Demonštrácia v Drážďanoch. Foto: TASR/AP Robert Michael

Demonštrantov sprevádzali na pochode ulicami mesta nákladné autá s rôznymi plagátmi a transparentmi.

Drážďany 24. augusta (TASR) - Približne 20.000 ľudí prišlo na sobotňajšiu demonštráciu proti xenofóbii a rasizmu, ktorá sa koná v nemeckom meste Drážďany v spolkovej krajine Sasko. V Sasku a Brandenbursku si budú totiž už o týždeň ľudia voliť svojich zástupcov do tamojších krajinských parlamentov, pričom sa očakáva, že krajne pravicová a protiimigračná strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) v nich získa početné hlasy voličov. Informovala o tom agentúra DPA.

Demonštrantov sprevádzali na pochode ulicami mesta nákladné autá s rôznymi plagátmi a transparentmi. Svoju podporu hodnotám otvorenej spoločnosti prišli vyjadriť aj viacerí verejní činitelia a politici, ako napríklad minister financií Olaf Scholz či lídri strany Ľavica - Bernd Riexinger a Katja Kippingová.

Organizátorom demonštrácie je skupina Unteilbar (Nedeliteľní), ktorá sa zasadzuje za otvorenú a slobodnú spoločnosť. Tá podobný protest, na ktorom sa zúčastnilo 250.000 ľudí, uskutočnila už vlani v metropole Nemecka Berlín.

Podľa hovorcu polície Thomasa Geithnera, ktorého citoval denník Sächsische Zeitung, prebieha demonštrácia zatiaľ pokojne.

Saská metropola Drážďany je baštou protiislamského a xenofóbneho hnutia Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu, známeho pod skratkou Pegida, ako pripomenula agentúra AFP.