Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. máj 2024Meniny má Viliam
< sekcia Zahraničie

V Ekvádore zastrelili ďalšieho starostu, už piateho od začiatku roka

Zbraň, ilustračné foto. Foto: Teraz.sk - Jaroslav Taldík

V Ekvádore dodnes platí výnimočný stav, ktorý v januári vyhlásil tamojší prezident Daniel Noboa.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Quito 19. apríla (TASR) - V Ekvádore zastrelili v piatok ďalšieho starostu. Ide už o druhý takýto prípad zavraždeného starostu v priebehu niekoľkých dní a piaty od začiatku roka. Túto latinskoamerickú krajinu pritom v nedeľu čaká celoštátne referendum o sprísnení opatrení proti organizovanému zločinu, píše agentúra AFP.

Najnovšie zavraždeným je Jorge Maldonado, starosta banského mesta Portovelo na juhu Ekvádora. Podľa vyjadrenia polície na platforme X sa v piatok "stal obeťou streľby".

Ide už o piateho ekvádorského starostu zavraždeného v tomto roku a tretieho v priebehu jediného mesiaca.

Len pred dvoma dňami bol zastrelený José Sánchez, ktorý bol starostom juhoekvádorského taktiež banského mesta Camilo Ponce Enríquez. V marci zase zastrelili vôbec najmladšiu starostku v dejinách Ekvádora, a síce 27-ročnú Brigitte Garcíaovú, a to spoločne s jej hovorcom. Starostkou bola v 17-tisícovom meste San Vicente.

Milióny Ekvádorčanov budú v nedeľu hlasovať v referende o sprísnení opatrení proti organizovanému zločinu, ktorý v tejto krajine dlhodobo prekvitá.

Ekvádor zažíva v ostatnom čase prudký nárast násilia. Znepriatelené gangy napojené na mexické a kolumbijské drogové kartely tam bojujú o kontrolu nad trhom s narkotikami. Ich súperenie sa väčšinou odohráva vo väzniciach, kde majú zločineckí vodcovia obrovský vplyv. Obeťami organizovaného zločinu sa stali aj viacerí prokurátori, novinári či policajti.

V Ekvádore dodnes platí výnimočný stav, ktorý v januári vyhlásil tamojší prezident Daniel Noboa. Stalo sa tak po tom, ako z tamojšej väznice s maximálnym stupňom stráženia ušiel narkobarón a jeden z najobávanejších gangstrov v krajine, José Adolfo Macías Villamar, známy pod prezývkou Fito. Vo viacerých väzniciach následne vypukli nepokoje. Noboa zároveň vydal dekrét, v ktorom označil 22 zločineckých skupín za teroristické organizácie a vojenské ciele.