Quantcast
< sekcia Zahraničie

V Ekvádore zastrelili prokurátora, ktorý vyšetroval vraždy žien

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Ekvádor čelí najnovšej vlne násilností súvisiacich s vojnou medzi súperiacimi drogovými gangmi. Stupňujú sa tiež útoky na predstaviteľov justície

Quito 19. september (TASR) - Ekvádorského prokurátora Edgara Escobara v pondelok zastrelil pred budovou prokuratúry v prístavnom meste Guayaquil neznámy útočník. Informovali o tom predstavitelia tamojšej vlády. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Prokurátor Escobar sa venoval najmä vyšetrovaniu vrážd žien a zločinov z nenávisti. V súvislosti s jeho vraždou zadržali dvoch podozrivých.

Ekvádor čelí najnovšej vlne násilností súvisiacich s vojnou medzi súperiacimi drogovými gangmi. Stupňujú sa tiež útoky na predstaviteľov justície. V auguste zavraždil sudcu z amazonského mesta Lago Agrio doteraz neznámy páchateľ a pred dvoma mesiacmi zastrelili prokurátora v prístavnom meste Manta.

V tejto juhoamerickej krajine žije 18 miliónov obyvateľov a miera kriminality stále narastá. Vlani sa počet vrážd v porovnaní s rokom 2020 takmer zdvojnásobil a dosahuje 14 vrážd na 100.000 obyvateľov, upozornila AFP.

Od roku 2014 bolo zavraždených 573 žien, pričom ich vraždy súviseli najmä s ich rodovou príslušnosťou. Séria krvavých väzenských vzbúr si od vlaňajšieho februára vyžiadala životy viac ako 400 väzňov.