Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 5. apríl 2025Meniny má Miroslava
< sekcia Zahraničie

V EÚ sa dohodli na rokovacích rámcoch pre Ukrajinu a Moldavsko

Ilustračné foto. Foto: TASR - Miroslav Košírer

Kyjev požiadal o členstvo v EÚ vo februári 2022 po tom, ako Rusko vystupňovalo dlhotrvajúci konflikt na východe Ukrajiny začatím rozsiahlej invázie do krajiny.

Brusel 15. júna (TASR) - Veľvyslanci EÚ sa v zásade dohodli na rokovacích rámcoch pre prístupové rozhovory Ukrajiny a Moldavska, oznámilo v piatok večer belgické predsedníctvo Rady Európskej únie. Ich rozhodnutie sa má formálne dokončiť na zasadnutí ministrov EÚ na budúci týždeň, informuje TASR podľa tlačovej agentúry DPA.

Dohoda o začatí prístupových rozhovorov s Ukrajinou a Moldavskom je dôležitým signálom najmä pre Kyjev. Prichádza deň pred začiatkom mierovej konferencie o Ukrajine vo Švajčiarsku, ktorej cieľom je získať čo najširšiu medzinárodnú podporu pre ukrajinský mierový plán s úplným stiahnutím Ruska z ukrajinského územia.

Kyjev požiadal o členstvo v EÚ vo februári 2022 po tom, ako Rusko vystupňovalo dlhotrvajúci konflikt na východe Ukrajiny začatím rozsiahlej invázie do krajiny.

Moldavsko, kde proruský separatistický región Podnestersko predstavuje trvalý bezpečnostný problém od vojny na začiatku 90. rokov 20. storočia, požiadalo o vstup o mesiac neskôr. Gruzínsko, ktoré v roku 2008 viedlo vojnu s Ruskom, tiež podalo žiadosť o členstvo v EÚ v marci 2022.

Lídri EÚ oficiálne uznali Ukrajinu a Moldavsko za kandidátov na členstvo pred rokom, v júni 2023. V decembri 2023 udelili Gruzínsku štatút kandidátskej krajiny a zároveň súhlasili so začatím prístupových rokovaní s Ukrajinou a Moldavskom. Ďalšími oficiálnymi kandidátmi sú Albánsko, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Kosovo, Severné Macedónsko, Srbsko a Turecko.

Európska komisia pred týždňom uviedla, že považuje všetky podmienky na začatie prístupových rokovaní s Ukrajinou a Moldavskom za splnené. Medzi ne patria opatrenia na boj proti korupcii, zlepšenie ochrany národnostných menšín a obmedzenie politického vplyvu oligarchov.

O začatí prístupových rozhovorov s Ukrajinou a Moldavskom sa v zásade rozhodlo už na samite EÚ minulý rok v decembri, hoci vtedy bolo dohodnuté, že pred začatím rokovaní musia byť splnené všetky reformné požiadavky. Ďalším predpokladom bol súhlas všetkých štátov EÚ s rokovacím rámcom, ktorý stanovuje usmernenia a zásady pre prístupové rozhovory.

Nie je však jasné, ako dlho potrvá, kým dôjde k pripojeniu týchto krajín k EÚ po začatí rokovaní. Turecko sa stalo kandidátskou krajinou už v roku 1999 a v súčasnosti je od členstva vzdialené viac ako ktorákoľvek iná kandidátska krajina, a to z dôvodu neúspechov v oblasti právneho štátu.

Ďalším problémom pre Ukrajinu je, že v súčasnosti je nemožné, aby sa stala členom EÚ pred skončením vojny s Ruskom, pretože Kyjev by potom mohol požiadať o vojenskú pomoc podľa Článku 42, ods. 7 Zmluvy o EÚ, čím by sa Únia stala stranou vojny.

VIDEO: Premiér: História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať

Nemožno podľa neho dovoliť, aby sa zabudlo na mladých vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní Bratislavy. Považuje to za neprístojné a neúctivé voči obetiam druhej svetovej vojny.

,aktualizované 

- Tisíce ľudí vyšli v piatok do ulíc Bangui, metropoly Stredoafrickej republiky (SAR), aby protestovali proti zámerom tamojšieho prezidenta Faustina-Archangeho Touadéru uchádzať sa o tretie funkčné obdobie, a to s podporou žoldnierov z ruskej Vagnerovej skupiny.

- Štát má indície o čiernych prevozoch zvierat počas noci. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) po piatkovom rokovaní ústredného krízového štábu k slintačke a krívačke (SLAK).

- Slovensko by malo pre šírenie slintačky a krívačky uzavrieť niektoré hraničné priechody najmä s Maďarskom. Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

- Európska komisia (EK) nesúhlasí s konceptom recipročných ciel, ktorých zavedenie v stredu večer oznámil americký prezident Donald Trump a ktoré môžu štáty EÚ stáť 380 miliárd eur ročne.

- Rozhodnutie izraelskej vlády odvolať šéfa kontrarozviedky Šin Bet Ronena Bara bolo poznačené osobným konfliktom záujmov zo strany premiéra Benjamina Netanjahua v súvislosti s tzv. Katarskou kauzou.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda sa potvrdilo nové ohnisko slintačky a krívačky. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na sociálnej sieti.

- Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že bude pokračovať vo svojej colnej politike zameranej na prilákanie veľkých investícií do USA.

- História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať. Kto úmyselne zabúda, kto ignoruje to, čo sa udialo počas nej, to je to isté, ako keby opätovne stláčal spúšť, strieľal z dela, hádzal bomby. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Na budúci týždeň, v utorok a stredu (8. - 9. 4.), sa v Bratislave uskutoční zasadnutie Rady predsedov Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov - UNCPGA.

- Zdravotný stav pápeža Františka preukázal ďalšie mierne zlepšenie týkajúce sa dýchania, motorických schopností a hlasu, ktorý bol poškodený obojstranným zápalom pľúc.

- Začal sa tichý a neúprosný súboj o historickú pravdu. V piatok to uviedol predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD) na bratislavskom pamätníku Slavín, kde si položením venca uctil 80. výročie oslobodenia Bratislavy.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda je podozrenie na výskyt slintačky a krívačky (SLAK). Výsledky testov budú známe v piatok večer. Ide o chov približne 870 kusov býkov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili piatkové rokovanie diskusiou o zmenách v Ústave SR. V zlúčenej rozprave rokujú o dvoch novelách Ústavy SR. Jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH.

- Japonská ratingová agentúra Japan Credit Rating Agency (JCRA) v aktuálnom hodnotení potvrdila Slovenskej republike rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

- Návrh na zmenu Ústavy SR je len dymovou clonou. Vyhlásil to predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci v diskusii o novelách Ústavy SR, jednej z dielne vlády a druhej z KDH, v pléne Národnej rady (NR) SR.

- V Bratislave na Račianskej ulici pri stanici Vinohrady smerom do centra je osobné auto po požiari. Premávku polícia odkláňa cez protismer. Vodiči sa v úseku zdržia v oboch smeroch.

- Prezident SR Peter Pellegrini verí, že si slovenskí pútnici z Vatikánu odnesú posolstvo nádeje – na lepší život a väčší pokoj. Pellegrini to povedal v piatok po svätej omši v Bazilike svätého Petra.

- V niektorých okresoch stále pretrváva zákaz vstupu do lesov. Cieľom zákazu, ktorý vydalo ministerstvo pôdohospodárstva, je zamedzenie šírenia vírusového ochorenia slintačky a krívačky. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

- Americký prezident Donald Trump je naďalej odhodlaný dodržiavať článok 5 Severoatlantickej zmluvy o vzájomnej obrane a zúčastní sa na júnovom summite NATO v Haagu, oznámil poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

- Belgický futbalista Kevin de Bruyne potvrdil, že prebiehajúca sezóna bude jeho posledná v drese Manchestru City. Tridsaťtriročný stredopoliar pôsobil u účastníka anglickej Premier League od augusta 2015.