Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 21. jún 2024Meniny má Alojz
< sekcia Zahraničie

V Ghane zaznamenali dva prípady nákazy smrtiacim marburským vírusom

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Vírus marburskej horúčky patrí do rovnakej kategórie ako vírus, ktorý spôsobuje ebolu.

Ženeva 8. júla (TASR) - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok oznámila, že v Ghane zaznamenali prvé dva potenciálne prípady nákazy marburskou horúčkou. Toto ochorenie je vysoko infekčné a smrteľné. TASR správu prevzala od agentúry AP.

Vírus marburskej horúčky patrí do rovnakej kategórie ako vírus, ktorý spôsobuje ebolu. Ide o nákazlivú hemoragickú horúčku, ktorá sa medzi ľuďmi šíri prostredníctvom kontaktu s telesnými tekutinami. Medzi jej hlavné príznaky patria hnačka, zvýšená telesná teplota, nevoľnosť, zvracanie a krvácanie z telesných otvorov. Jeho miera úmrtnosti sa v predchádzajúcich vlnách ochorenia pohybovala medzi 24–88 percentami.

WHO uviedla, že predbežné vzorky od postihnutých pacientov potvrdili prítomnosť vírusu, oficiálne ich však musí potvrdiť až Pasteurov inštitút v senegalskom Dakare.

"Podnikáme potrebné kroky na to, aby sme prípadný vznik ohniska tohto ochorenia zvládli," vyhlásila WHO. Dodala, že ak sa nákaza potvrdí, bude to len druhý výskyt marburskej horúčky v západnej Afrike. Prvýkrát ho zaznamenali vlani v auguste v Guinei.

WHO dodáva, že prípady nákazy marburskou horúčkou sa doposiaľ potvrdili v Angole, Juhoafrickej republike, Keni, Kongu a Ugande.