Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 8. jún 2023Meniny má Medard
< sekcia Zahraničie

V Grécku po tragickej nehode čiastočne obnovili prevádzku vlakov

Výpravca vypravuje vlak zo železničnej stanice v Atémach v stredu 22. marca 2023. Foto: TASR/AP

Prvý vlak odišiel z gréckej metropoly Atény do mesta Inoi o 04.45 h miestneho času (05.45 h SEČ). Obnovili aj prímestskú železničnú dopravu z Atén na tamojšie medzinárodné letisko.

Atény 22. marca (TASR) - V Grécku v stredu po prvý raz od tragickej zrážky vlakov spred troch týždňov obnovili vlakové spojenie. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Vnútroštátna a prímestská vlaková doprava bola obnovená len na obmedzených úsekoch železničných tratí. V oblastiach, kde sa riziko zrážky považuje za vyššie, musia vodiči súprav povinne prechádzať so zníženou rýchlosťou.

Prvý vlak odišiel z gréckej metropoly Atény do mesta Inoi o 04.45 h miestneho času (05.45 h SEČ). Obnovili aj prímestskú železničnú dopravu z Atén na tamojšie medzinárodné letisko.

Železničné služby vrátane dopravy medzi Aténami a druhým najväčším gréckym mestom Solún budú plne obnovené 11. apríla.

Najtragickejšia vlaková nehoda v histórii Grécka vyvolala v krajine masové demonštrácie. Protestujúci žiadali rezignáciu premiéra Kyriakosa Mitsotakisa, keďže podľa nich vláda dlhoročne zanedbávala železničnú dopravu v krajine.

Vlaková nehoda, pri ktorej zahynulo 57 ľudí, sa odohrala 28. februára približne na polceste medzi Aténami a Solúnom. Po čelnej zrážke nákladného a osobného vlaku pri meste Larisa sa vykoľajilo niekoľko vozňov. Medzi cestujúcimi bolo množstvo študentov vracajúcich sa do škôl po predĺženom víkende. V nemocnici je stále hospitalizovaných deväť ľudí.

Krátko po nehode podal demisiu grécky minister dopravy Kostas Karamanlis. Prokuratúra obvinila v spojitosti s nehodou štyroch zamestnancov železníc, ktorým v prípade dokázania viny hrozí doživotné väzenie.