Quantcast
< sekcia Zahraničie

V Holandsku sa črtá súd v pozadí ktorého je pestovanie marihuany

Foto: Ilustračné foto: TASR/Polícia

Stranami sporu sú známa spoločnosť z oblasti elektronického priemyslu Philips a jej bývalý dlhoročný klient Hans Zondervan.

Brusel/Amsterdam 4. mája (TASR) - V Holandsku sa schyľuje k netradičnému súdnemu sporu, v pozadí ktorého stojí pestovanie marihuany. Uviedla to dnes holandská tlačová agentúra ANP.

Stranami sporu sú známa spoločnosť z oblasti elektronického priemyslu Philips a jej bývalý dlhoročný klient Hans Zondervan.

Bývalý zákazník zažaloval koncern Philips, s ktorým spolupracoval od roku 2002, kvôli tomu, že mu spoločnosť odmietla predať žiarovky a elektrické prepínače, ktoré on následne dodával pestovateľom marihuany.

Zondervan v rámci televíznej relácie Brandpunt Reporter upozornil, že Philips s ním ukončil obchodné väzby na jeseň 2013, pretože známa spoločnosť nechcela byť spájaná s drogovým priemyslom, kam možno zaradiť pestovanie konopí na výrobu marihuany. Podľa jeho slov Philips pomáhal dodávať potrebný tovar tomuto priemyslu prostredníctvom ďalších kanálov, čím on prišiel o zárobky a teraz žiada náhradu za ušlý zisk.

Pestovanie konope na výrobu marihuany v uzavretých priestoroch si vyžaduje veľké množstvo výkonných elektrických žiaroviek a ďalších elektrických zariadení. Spoločnosť Philips začala preverovať predaj takzvaných "rastových lámp" v roku 2012, aby sa uistila, že sú použité len na legitímne účely, ako je napríklad pestovanie izbových kvetov a ovocia.

Philips na Zondervanove tvrdenia zareagoval protižalobou. Bývalého klienta chce žalovať za porušenie uzavretej dohody o nekontaktovaní spoločnosti a za obťažovanie svojich zamestnancov. Spoločnosť ako kompenzáciu žiada 12,8 milióna eur.