Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Zahraničie

V indickom regióne Ladak sa v rieke utopilo päť vojakov v tanku

Na archívnej snímke z 10. februára 2021 tanky sa stiahli z brehov jazera v pohraničnom regióne Ladak. Foto: TASR/AP

Hraničný spor oboch krajín v Ladaku sa začal v 50. rokoch 20. storočia, keď Čína prevzala kontrolu nad susedným Tibetom.

Naí Dillí 29. júna (TASR) — Päť indických vojakov sa utopilo v tanku počas brodenia cez rieku Šjok v pohraničnom regióne Ladak. V sobotu to uviedla indická armáda, informuje TASR podľa agentúry AP.

Nešťastie sa stalo v sobotu počas vojenského výcviku na rieke Šjok v dôsledku prívalovej povodne. Podľa velenia indickej armády to bolo v Saser Brangsa neďaleko línie kontroly, ktorá región Ladak rozdeľuje na indickú a a čínsku časť. Minister obrany Rajnath Singh to označil za "nešťastnú nehodu".

"Nikdy nezabudneme na príkladnú službu našich udatných vojakov pre národ. Vyjadrujem úprimnú sústrasť rodinám pozostalých. Národ pri nich stojí pevne počas tejto hodiny smútku,“ napísal Singh na sociálnej sieti X.

Indická a čínska armáda dodržiavajú v Ladaku na línii kontroly prímerie od mája 2020, keď počas krátkej potýčky zahynulo 20 indických a štyria čínski vojaci. V drsnej horskej oblasti však obe strany umiestnili desaťtisíce členov vojenského personálu. Naí Dillí a Peking sa odvtedy v sérii diplomatických a vojenských rokovaní snaží vyriešiť ich najhorší vojenský konflikt za posledné desaťročia.

Hraničný spor oboch krajín v Ladaku sa začal v 50. rokoch 20. storočia, keď Čína prevzala kontrolu nad susedným Tibetom. Obe strany kvôli Ladahu v roku 1962 tiež viedli vojnu.

V roku 2019 sa Ladak stal zväzovým územím Indie po schválení zákona o reorganizácii štátu Džammú a Kašmír, dovtedy bol jeho súčasťou. Ladak leží na náhornej plošine, kde nadmorská výška presahuje 3.000 m n.m. Je to rozlohou najväčšie a zároveň druhé najmenej zaľudnené zväzové územie Indie.

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.

- Spojenci Ukrajiny jej v piatok prisľúbili novú vojenskú pomoc vo výške 21 miliárd eur. Po rokovaní Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny v Bruseli to uviedol britský minister obrany John Healey. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a DPA a stanice BBC.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.

- Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia a od soboty (12. 4.) zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 %. To ešte viac vystupňuje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

- Poľské ministerstvo spravodlivosti v piatok zverejnilo odtajnené dokumenty týkajúce sa nákupu sledovacieho systému Pegasus zo zdrojov Fondu spravodlivosti, ktorý je určený na pomoc obetiam trestných činov.

- Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme našu ekonomiku diverzifikovali a podporili, vyjadril sa Michal Truban z PS.

- Slovenská pošta vydá v piatok poštovú známku „Technické pamiatky: Bratislavský propeler“.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.