Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Zahraničie

V Iraku odkrývajú masový hrob s telami asi 100 kurdských žien a detí

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Roman Hanc

Po odstránení prvej vrstvy pôdy a objavení pozostatkov sa zistilo, že ide o ženy a deti v kurdskom oblečení typickom pre jarné obdobie, povedal pre AFP Dijá Karim, šéf irackého úradu pre masové hroby.

Bagdad 27. decembra (TASR) — Iracké úrady začali v decembri s exhumáciou pozostatkov približne 100 kurdských žien a detí, o ktorých sa predpokladá, že boli zabité v 80. rokoch počas vlády diktátora Saddáma Husajna. Masový hrob sa našiel asi 15 - 20 kilometrov od hlavnej cesty v provincii Mutanná ležiacej na juhu krajiny už v roku 2019, informuje TASR s odvolaním sa na štvrtkovú správu agentúry AFP.

Po odstránení prvej vrstvy pôdy a objavení pozostatkov sa zistilo, že ide o ženy a deti v kurdskom oblečení typickom pre jarné obdobie, povedal pre AFP Dijá Karim, šéf irackého úradu pre masové hroby.

Mŕtvi pravdepodobne pochádzali z mesta Kelar v provincii Sulejmánia, ktorá je teraz súčasťou autonómnej oblasti Kurdistan. Karim odhaduje, že v hrobe bolo pochovaných najmenej 100 ľudí, no tento počet sa počas exhumácie môže zmeniť.

Počas posledného roku vojny s Iránom nechal Saddám Husajn od februára do septembra 1988 v rámci Operácie al-Anfal zabiť tisíce irackých Kurdov a zničiť 3000 ich dedín. Saddám bol po zvrhnutí svojho režimu v roku 2003 obvinený z genocídy. V roku 2006 ho obesili za iné trestné činy.

Veľa obetí v masovom hrobe bolo podľa Karima zabitých strelou do hlavy z bezprostrednej blízkosti, niektorých zrejme pochovali zaživa. Medzi obeťami boli aj matky, ktoré držali svoje deti.

Na začiatku exhumácií sa v rovnakej oblasti našiel ďalší masový hrob. Nachádza sa v blízkosti neslávne známeho väzenia Nugrat as-Salman, kde boli väznení disidenti.

Iracká vláda odhaduje, že v dôsledku zverstiev spáchaných v rokoch 1980 - 1990 zmizlo v Iraku približne 1,3 milióna ľudí.

Prezident pripúšťa, že by sa mohli konať predčasné voľby

Nie je si však istý, či by v súčasnosti predčasné voľby pomohli vyviesť krajinu z marazmu.

,aktualizované 

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.

- Komisia na kontrolu informačno-technických prostriedkov (ITP) ešte nie je zriadená. Koalícia hovorí, že sa v súčasnosti kreuje. Opozícia však namieta, že proces stojí a koaliční predstavitelia sa nechcú posunúť vpred.

- Zmena nálady investorov, ovplyvnená súčasnou situáciou v globálnej ekonomike, je citeľná aj na Slovensku a prejavuje sa presunom prostriedkov do bezpečnejších investícií.

- Trnavská polícia upozorňuje vodičov na uzáveru cesty medzi obcami Dolný Štál a Okoč v okrese Dunajská Streda.

- Koaličná SNS predloží návrh na zrušenie transakčnej dane pre malých podnikateľov a živnostníkov na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR.

- Zvierací ombudsman ponúka právnu pomoc pre farmárov v súvislosti so slintačkou a krívačkou (SLAK). Dobrovoľníci spustili iniciatívu STOP SLAK. Cieľom je chrániť práva chovateľov a zabrániť zbytočnému utrpeniu zvierat.

- Slovensko by sa mohlo zapojiť do projektu linky pomoci obetiam trestných činov 116 006. Vyplýva to z predbežnej informácie Ministerstva vnútra (MV) SR o pripravovanej novele zákona o prevencii kriminality.

- Dvaja hlavní poľskí prezidentskí kandidáti - Rafal Trzaskowski z Občianskej koalície (KO) a Karol Nawrocki podporovaný opozičnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS) - zorganizovali dve samostatné predvolebné debaty, ktoré sprevádzal chaos i konflikty.

- Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že sa cíti vo veľmi dobrej kondícii po tom, čo absolvoval svoju prvú zdravotnú prehliadku od návratu do prezidentského úradu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár sa na pozvanie svojho tureckého rezortného partnera Hakana Fidana zúčastnil na štvrtom ročníku konferencie Antalyjské fórum diplomacie.

- Predstavitelia Spojených štátov a Ukrajiny sa stretli, aby rokovali o dohode, ktorá by USA zaistila prístup k ukrajinským prírodným zdrojom, uviedol zdroj oboznámený s rozhovormi.