Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 10. apríl 2025Meniny má Igor
< sekcia Zahraničie

V Iraku zhabali vlani rekordných 4,1 tony drogy captagon

Ilustračná snímka. Foto: TERAZ.SK - Anna Švidroňová

Podľa UNODC pochádzalo až 82 percent z captagonu zaisteného v tejto oblasti v rokoch 2019 až 2023 zo Sýrie a 17 percent z Libanonu.

Bagdad 22. júla (TASR) - Iracké úrady skonfiškovali v minulom roku rekordné množstvo psychostimulačnej drogy captagon v hodnote desiatok miliónov dolárov. Vo svojej pondelňajšej správe to uvádza Úrad OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC), informuje agentúra AFP.

"Irak zažíva za ostatných päť rokov dramatický nárast v obchodovaní s drogami aj v ich spotrebe," uvádza UNODC. Len v roku 2023 zhabali tamojšie úrady rekordných 24 miliónov tabliet captagonu, teda viac ako 4,1 tony tejto drogy. Toto množstvo by sa na čiernom trhu predalo za 84 až 144 miliónov dolárov.

"Irak sa zjavne nachádza na spojnici regionálnych kanálov využívaných na obchodovanie s metamfetamínom a captagonom," uvádza UNODC s tým, že táto krajina sa v rámci obchodu s drogami stáva strategickou. Zaistené množstvo captagonu sa v Iraku údajne od roku 2022 do toho vlaňajšieho strojnásobilo, pričom oproti roku 2019 bolo dokonca až 34-násobne vyššie.

Captagon (fenetylín) je stimulujúcou drogou amfetamínového typu, ktorá sa vyrába najmä v Sýrii a tiež v Libanone. Veľká časť jej produkcie smeruje k odberateľom v krajinách Blízkeho východu, v rámci ktorých ako odbytisko dominuje Saudská Arábia.

Podľa UNODC pochádzalo až 82 percent z captagonu zaisteného v tejto oblasti v rokoch 2019 až 2023 zo Sýrie a 17 percent z Libanonu.

Tento úrad OSN upozorňuje aj na skutočnosť, že Irak sa stáva tiež kanálom pre vysoko návykové metamfetamínové stimulanty vyrábané prevažne v Afganistane a určené pre trh v krajinách Perzského zálivu a tiež Európu. Počet týchto drog zadržaných v Iraku sa v roku 2023 zvýšil v porovnaní s rokom 2019 takmer šesťnásobne.

Značný nárast zažíva Irak aj v domácej spotrebe drog, k čomu zrejme v ostatných rokoch prispelo niekoľko kríz. Spolu s ďalšími blízkovýchodnými krajinami sa v ostatnom čase snažia zvyšovať úsilie aj vzájomnú spoluprácu pri potláčaní obchodovania s drogami a likvidácii drogových gangov.

Tomáš: Investície z 2. piliera pomôžu štátu aj sporiteľom

Pripomenul, že DSS budú môcť dobrovoľne rozhodovať o tom, kde pôjde majetok ľudí a v akom objeme.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.

- Do systému štátom podporovaného nájomného bývania môžu byť v budúcnosti zahrnuté aj budovy, ktoré boli prestavané z nebytovej budovy na bytový dom či bytové domy, v ktorých sa menšinovo nachádzajú aj nebytové priestory určené na bývanie.

- Za napadnutie účtu českého premiéra Petra Fialu na sociálnej sieti X hrozia páchateľovi až tri roky väzenia.

- Centrum sociálnych výskumov (CSV) má za cieľ prinášať presné a zrozumiteľné informácie o názoroch a pohľadoch slovenskej verejnosti na spoločenské problémy naprieč politickým spektrom.

- Experti v novej štúdii vydanej vo štvrtok v časopise The Cryosphere varujú, že rakúske ľadovce by sa mohli už v blízkej budúcnosti úplne roztopiť pre klimatickú zmenu.

- Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií začal ďalšie dve konania voči ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD) v súvislosti s domom v Chorvátsku. Pre TASR to uviedla šéfka výboru Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ).

- Bavorská Kresťanskosociálna únia (CSU) vo štvrtok ako prvá z troch strán budúcej nemeckej vlády schválila koaličnú dohodu s Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) a sociálnymi demokratmi (SPD).

- Koalícia sa pri pozmeňovacích návrhoch o transakčnej dani zachovala pokrytecky a zbabelo. Uviedli to vo štvrtok po parlamentnom hlasovaní predstavitelia opozičných strán hnutie Slovensko a Progresívne Slovensko (PS).

- Slovenský futbalista Róbert Boženík je údajne blízko k prestupu z Portugalska do zámoria. Podľa informácií portálu givemesport.com je útočník Boavisty blízko k odchodu do Salt Lake City v MLS.

- Európska únia (EÚ) vo štvrtok pozastavila odvetné clá pre dovoz z USA na 90 dní. Oznámila to predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

- Medzinárodné centrum pre športové štúdie (CIES) uverejnilo rebríček 100 najúspešnejších brankárov sveta počas uplynulého roka.

- Dôchodkové správcovské spoločnosti budú môcť investovať majetok z druhého piliera aj do infraštruktúrnych projektov na Slovensku. Vyplýva to z novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok definitívne schválili.