Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. marec 2024Meniny má Anežka
< sekcia Zahraničie

V Izraeli začali podávať 4. dávku vakcíny ľuďom s oslabenou imunitou

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Aš vyhlásil, že ešte nie je presvedčený, že je toto potrebné. Každý deň však situáciu hodnotia a uvažujú nad ďalšími krokmi.

Jeruzalem 31. decembra (TASR) - Izrael začal v piatok podávať štvrtú dávku protikoronavírusovej vakcíny ľuďom s oslabeným imunitným systémom. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

V piatok ráno zaočkovali prvých pacientov s transplantovanými pľúcami a srdcom, oznámilo Šebovo zdravotné stredisko (Tel ha-Šomer) pri Tel Avive.

Generálny riaditeľ ministerstva zdravotníctva Nachman Aš vo štvrtok vyhlásil, že zatiaľ budú dostávať štvrtú dávku vakcíny proti koronavírusu iba ľudia s imunodeficienciou (imunitnou nedostatočnosťou).

Ministerstvo v piatok tiež oznámilo, že Aš všeobecne schválil podávanie štvrtej dávky v zariadeniach starostlivosti o seniorov. Dôvodom sú obavy z vypuknutia nákazy v týchto zariadeniach a z ohrozenia zdravia a životov ich obyvateľov.

Štvrtú dávku vakcíny budú môcť dostať aj zamestnanci v domovoch pre seniorov, ak si to budú želať, dodalo ministerstvo.

Komisia odborníkov vzhľadom na rýchle šírenie variantu omikron predtým odporučila, aby štvrtýkrát zaočkovali aj ľudí vo veku 60 rokov a starších a tiež zdravotnícky personál, už okrem spomínaných ľudí s oslabenou imunitou.

Aš vyhlásil, že ešte nie je presvedčený, že je toto potrebné. Každý deň však situáciu hodnotia a uvažujú nad ďalšími krokmi.

Šebovo zdravotné stredisko začalo skúšobne podávať štvrtú dávku proti koronavírusu v pondelok 27. decembra, a to vakcínu od konzorcia spoločností Pfizer/BioNTech.