Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Zahraničie

V Japonsku začali platiť prísnejšie pravidlá deportácie azylantov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Japonsko ako štvrtá najväčšia ekonomika sveta je dlhodobo kritizované za nízky počet prijatých žiadostí o azyl. V minulom roku bol štatút utečenca udelený rekordným 303 osobám, väčšinou z Afganistanu.

Tokio 10. júna (TASR) - V Japonsku v pondelok vstúpili do platnosti zákony, ktoré uľahčujú deportáciu neúspešných žiadateľov o azyl. Aktivisti varujú, že tento nový právny systém bude ohrozovať životy ľudí. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry AFP.

Japonsko ako štvrtá najväčšia ekonomika sveta je dlhodobo kritizované za nízky počet prijatých žiadostí o azyl. V minulom roku bol štatút utečenca udelený rekordným 303 osobám, väčšinou z Afganistanu.

Na základe vlaňajších zmien v imigračnom zákone môže teraz vláda deportovať žiadateľov o azyl, ktorých žiadosť bola zamietnutá trikrát. Predtým mohli žiadatelia o štatút utečenca zostať v krajine (ak sa odvolali proti rozhodnutiu) bez ohľadu na počet pokusov o žiadosť o azyl.

Revidovaný zákon má "urýchliť deportáciu osôb bez povolenia na pobyt a pomôcť znížiť počet dlhodobých zadržaní", uviedol v máji japonský minister spravodlivosti Rjúdži Koizumi.

"Tí, ktorí potrebujú ochranu, budú chránení, zatiaľ čo tí, ktorí porušujú pravidlá, budú prísne potrestaní," dodal.

Kritici vyjadrili obavy týkajúce sa transparentnosti japonského procesu preverovania žiadateľov o azyl a varovali, že nové opatrenia by mohli zvýšiť riziko, že tieto osoby budú po repatriácii vystavené prenasledovaniu.

"Sme veľmi znepokojení, že presadzovanie tohto zákona umožní deportáciu utečencov, ktorí utiekli do Japonska, a ohrozí ich životy a bezpečnosť," uviedlo Japonské združenie pre utečencov na sociálnej sieti X.

Skupina vyzvala, aby sa namiesto toho zaviedol "spravodlivý" systém, ktorý by "chránil žiadateľov o azyl v Japonsku v súlade s medzinárodnými normami".

Podľa príslušných úradov v máji žilo v Japonsku viac ako 2000 Ukrajincov na základe osobitného rámca, ktorý ich uznáva za "evakuovaných".

HRABKO: Šanca, že z ústavy vypustia jeden volebný obvod, je malá

Podľa Hrabka bol systém viacerých volebných obvodov, ktorý zrušila ešte vláda Vladimíra Mečiara, pre voličov výhodnejší (správa, PODCAST, VIDEO).

- Predstavitelia Spojených štátov a Ukrajiny sa stretli, aby rokovali o dohode, ktorá by USA zaistila prístup k ukrajinským prírodným zdrojom, uviedol zdroj oboznámený s rozhovormi.

- Imigračný súd rozhodol, že zadržaný propalestínsky aktivista Mahmúd Chálil, ktorý má v USA trvalý pobyt na základe tzv. zelenej karty, môže byť deportovaný, uviedli americké médiá a Americká únia občianskych slobôd (ACLU).

- Viac ako sto čínskych občanov bojujúcich na strane Ruska proti Ukrajine patrí k žoldnierom, ktorí zrejme nemajú priame väzby na čínsku vládu.

- Slovenskí hokejisti neuspeli ani vo svojom druhom zápase v rámci záverečného bloku prípravy MS 2025. Po štvrtkovej prehre 3:4 po predĺžení nestačili v Herisau na domáce Švajčiarsko ani v piatok, keď podľahli 3:5.

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.

- Spojenci Ukrajiny jej v piatok prisľúbili novú vojenskú pomoc vo výške 21 miliárd eur. Po rokovaní Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny v Bruseli to uviedol britský minister obrany John Healey. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a DPA a stanice BBC.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.

- Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia a od soboty (12. 4.) zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 %. To ešte viac vystupňuje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

- Poľské ministerstvo spravodlivosti v piatok zverejnilo odtajnené dokumenty týkajúce sa nákupu sledovacieho systému Pegasus zo zdrojov Fondu spravodlivosti, ktorý je určený na pomoc obetiam trestných činov.

- Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme našu ekonomiku diverzifikovali a podporili, vyjadril sa Michal Truban z PS.

- Slovenská pošta vydá v piatok poštovú známku „Technické pamiatky: Bratislavský propeler“.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.