< sekcia Zahraničie

V kauze Chášukdžího vraždy vyniesli päť rozsudkov smrti

Sahar Zekiová, aktivistka a priateľka saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího sa dotýka jeho fotografie pred saudskoarabským veľvyslanectvom 23. októbra 2018 v Istanbule. Foto: TASR/AP

V súvislosti s prípadom postavil Rijád pred súd celkovo 11 podozrivých - pre piatich z nich žiadala prokuratúra trest smrti. Súdny proces bol neverejný.

Rijád 23. decembra (TASR) - Saudskoarabský súd odsúdil na smrť päť osôb za vraždu novinára Džamála Chášukdžího, ku ktorej došlo v októbri 2018 na konzuláte Saudskej Arábie v Istanbule. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na pondelňajšie oznámenie saudskoabskej prokuratúry.

V súvislosti s prípadom postavil Rijád pred súd celkovo 11 podozrivých - pre piatich z nich žiadala prokuratúra trest smrti. Súdny proces bol neverejný.

Napokon odsúdili na smrť piatich ľudí a ďalším trom vymerali väzenské tresty v celkovej dĺžke 24 rokov, uvádza agentúra Reuters.

Odsúdení sa voči verdiktom môžu ešte odvolať.

V spojitosti s prípadom vyšetrovali aj Saúda Kahtáního, bývalého blízkeho spolupracovníka saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána. Kahtání strávil istý čas aj vo väzbe, avšak obvinenia napokon voči nemu vznesené neboli.

Chášukdží bol pôvodne blízky saudskoarabskému kráľovskému dvoru, no neskôr sa stal kritikom korunného princa Salmána. Žil v dobrovoľnom exile v USA a písal pre denník The Washington Post.

Zmizol 2. októbra 2018 po tom, ako vošiel do priestorov saudskoarabského konzulátu v Istanbule. Rijád najskôr tvrdil, že novinár konzulát opustil, časom však pripustil, že tam bol zavraždený.

Saudskoarabskí činitelia však označili tento zločin za svojvoľnú operáciu agentov, ktorí údajne prekročili svoje právomoci. Objavili sa však podozrenia, že brutálnu vraždu novinára osobne nariadil saudskoarabský korunný princ Salmán, ktorý to však dlhodobo popiera.